Kečvu valoda
Inku valoda, kurā joprojām runā ievērojama daļa Peru augstieņu iedzīvotāju.
Vēsture. Inku ierašanās brīdī kečvu valodā runāja tika iedzīvotāji ap Kusku.
Inku laikos kečvu valodu sauca par "racionāla cilvēka valodu" (runa sumi). Ar laiku tā kļuva par Inku impērijas valodu, tā iegājās visos inku iekarotajos valsts rajonos un tajā runāja vairāk par 15 miljoniem cilvēku.
XVI gs. beigās un XVII gs. sākumā kečvu valoda sasniedza savu uzplaukumu - to mācījās spāņu mūki, tajā tika iespiestas grāmatas un tajā tika lasīti sprediķi baznīcās. Sv.Marka universitātē (Limā?) bija īpaša kečvu valodas katedra, bet jezuītu klosterī - Kečvu akadēmija.
Tomēr 1780.gadā varas iestādes dēļ Tupaka Amaru sacelšanās represijas nolūkos aizliedza lietot kečvu valodu oficiālās ceremonijās un arī tautas svētkos. Vēl pēc 10 gadiem kečvu valoda tika padzīta no Sv.Marka universitātes. Kopš tā laika vairāk nekā 2 miljoni peruāņu, kas runāja kečvu valodā, kļuva par trimdiniekiem paši savā zemē.
Peru republikas Dibināšanas kongress 1822.gadā apsolīja indiāņu iedzīvotājiem atjaunot kečvu valodas tiesības, taču pagāja vēl 150 gadi, līdz šis solījums tika izpildīts.
Kečvu valodu par oficiālu Peru valodu līdzās spāņu valodai atzina Peru militārā valdība. kečvu valodas atzīšana par valsts oficiālo valodu, tās iekļaušana izglītības sistēmā pavēra indiāņiem iespēju indiāņiem ne tikai iegūt zināšanas, bet arī pašiem aizstāvēt savas intereses un pirmām kārtām jau tiesās, kur agrāk viņi varēja runāt tikai ar tulka līdzdalību.
Mūsdienās kečvu valoda ir izplatītākā Peru un Ekvadorā. 60% peruāņu, bet dienvidos pat visi 100% runā kečvu valodā.
"Oljantajs." Saglabājusies drāma no pirmskolumba laikiem kečvu valodā.
Saites.
Inki.