Holefelsas Venēra
Hole Fels Venera.
Pašlaik senākā zināmā cilvēka darinātā skulptūriņa pasaulē no Vācijas.
Atrašana. Uzgājuši pētnieki no Tībingenas universitātes Nikolasa Konarda vadībā 2008.gada septembrī vienā no senākajām moderno cilvēku mītnes vietām Vācijā – Holefelsas alā.
Apraksts. 33 gramus smagā un 6 cm garā figūriņa veidota no mamuta ilkņa, un atrašanas brīdī bija sasista 6 gabaliņos. Tās vecums ir ap 35 000 gadu. Figūriņā nepārprotami saskatāmas sievietes aprises – ir lielas krūtis, apaļa sēžamvieta un uzskatāmi liela peža. Salīmēta no 6 gabaliem, taču joprojām pietrūkst kreisās rokas augšdelma un pleca. Skulptūrai nav galvas un tās arī nav bijis. Tās vietā ir rūpīgi izgrebts un nopulēts gredzens. Iespējams, ka tā izmantota kā piekariņš.
Secinājumi. Zinātniekus tā ir mazliet samulsinājusi, jo atbilst laikam, kad modernais cilvēks tikko ienācis Eiropas austrumu daļā. Iespējams, ka tā ir senākā zināmā cilvēka veidotā figūriņa pasaulē. Līdzīgas figūras vēlāk radījuši tieši Homo sapiens pārstāvji (Villendorfas Venēra pirms 22–24 000 gadu), bet šīs figūriņas tapšanas laikā Eiropas ziemeļu daļā dzīvoja galvenokārt neandertālieši.
Raksti.
DR Vācijā atrasta viena no pasaulē senākajām statuetēm.