Gambija
- Detaļas
- Publicēts 09 Februāris 2013
- 4927 skatījumi
Valsts Āfrikas rietumos, kas atrodas abpus Gambijas upei un tās grīvā, pati mazākā valsts kontinentā.
Galvaspilsēta - Bandžula.
Robežojas tikai ar Senegālu, kas to apņem no rieteņiem, ziemeļiem un austreņiem; dienvidos - izeja uz Indijas okeānu.
Nauda - Gambijas dolāri (1 USD = 50 GmD).
Iedzīvotāji. Fulbi.
Vīza. Latviešiem nav nepieciešama. Pasei ir jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām. Ieceļojot Gambijā un izceļojot no tās, ir jāmaksā nodeva 20 EUR.
Nauda. Vietējā valūta ir Gambijas dalasi (GMD); 1 EUR = 75 GMD. Biežākais norēķinu līdzeklis gan ir skaidra nauda, kredītkartes reti kur pieņem. Maiņas naudas punktos noteikti ir jāpārskaita naudu, jo pastāv liels krāpniecības risks. Ir pieejami bankomāti.
Medicīna. Īpašas vakcīnas nav nepieciešamas, taču iespējams malārijas risks.
Vēsture.
Kurzemnieki Gambijā. Kurzemes un Zemgales hercogs Jēkabs sāka meklēt tiešas tirdzniecības iespējas kolonijās un ap 1650.gadu jau zināja, ka Gambijas piekrastes Kumbo zemes virsaitis ir ar mieru pārdot kādu piekrastes salu un izveidot tur pastāvīgus tirdzniecības sakarus ar viņam pakļauto Barras zemes virsaiti.
Sv.Andreja sala Gambijas grīvā 1651.-1661.gadam bija Kurzemes un Zemgales hercogistes kolonija. Hercogs Jēkabs ekspedīcijai izraudzīja divas fregates - "Valzivi" ar 30 dižgabaliem un "Krokodilu" ar 20 dižgabaliem. Par ekspedīcijas vadītāju iecēla holandieti Vīlemu Molensu, kas esot bijis "baigs dzērājs." Fregates Kpenhāgenā savāca karavīrus un 1651.gada 3.septembrī devās uz Gambiju. Pa ceļam kuģinieki piestāja norvēģu zvejnieku ciemā Flekerē, kur Molers "uzkāpa uz korķa." Gembijas Amdreja salā ekspedīcija nokļuva 28.oktobrī. Krastā izcēlās visi karavīri un devās pie vietējā ķēniņa lūgt atlauju veikt nocietinājumu būvi. Vietājam Satu karalim ar portugāļu starpniecību kā dāvana tika nogādātas divas degvīna mucas. Pēc tam ieradās barras karaļa pārst'vji, kam tā sala patiešām piederēja. Arī tiem bija jādod dāvanas. Tā uzcēla Jēkaba fortu.
Laikā no 1651.-1658.gadam Gambiju apmeklēja vismaz 30 hercoga kuģu. Uz Eiropu tie veda ziloņkaulu, antilopju ādas, Gambijas vasku, sāli palmu eļļu,kokosriekstus.pretī - dzelzs stieņus, dzintara rotas un spogulīšus. Nedaudz vēlāk arī pirkti vergi, kas pārdoti Brazīlijā un Tobāgā.
1664.gada novembrī Gambija tika iemainīta pret Tobāgu un pēc 1692.gada hercoga karogs no Āfrikas piekrastes pazuda.
XVII gs. Gambijas teritoriju pētīja briti.
1943.gadā ceļā uz Kasablankas konferenci Bandžulā nolaidās un pārnakšņoja ASV prezidents F.Rūzvelts, tā kļūdams par pirmo ASV prezidentu, kas apmeklēja Āfriku.
1959.gadā D.K.Džavara nodibināja Tautas progresīvo partiju (TPP).
Gambija ieguva neatkarību 1965.gada 18.februārī.
Pēc neatkarības iegūšanas Gambijā varu pārņēma TPP un tās līderis D.K.Džavara.
D.K.Džavara kļuva par Gambijas prezidentu 1970.gadā un bija tāds līdz pat 1994.gadam, kad to gāza no amata militārpersonu grupa.
Nesen tikusi pārsaukta par Gambijas Islāma republiku.
Klimats. Laikā, kad pie mums valda ziema, Gambijā gaisa temperatūra dienas laikā ir 26-30 grādi. Ūdens temperatūra okeānā ir ap 28 grādiem.
Aplūkojamie objekti.
Bandžula. Gambijas galvaspilsēta.
Jundumas megalītiskā lidosta.
Sv.Andreja sala.
Vasū akmens apļi.
Krokodilu svētezers. Džungļu ezers pie Bakavas, kura ūdenim piedēvē dziedinošas īpašības.
Kiangvestas valsts dabas parks. Te mītot milzīgais nezvērs Ninkinanka.
Gambijas upes Valsts dabas parks. Upē var vērot nīlzirgus un krokodīļus, bet pie Babuīnu salām (Baboon Islands) - arī šimpanzes un paviānus.
Bidžilas pērtiķu mežs. Bijilo Forest park. Mērkaķi džungļos. Gambijā dzīvo vairāk nekā 100 dažādu pērtiķu sugu. Parku caurvij virkne labiekārtotu pastaigu taku (no 900 m līdz 1400 m), kas ved cauri leknai veģetācijai. Parkā noteikti izdosies manīt ne vienu vien pērtiķi. Daži no tiem rotaļāsies koku galotnēs, bet būs arī tādi, kas ies pa takām blakus ceļotājiem. Bez pērtiķiem parkā mīt arī neskaitāmi daudz dažādu tropu putnu, kas priecēs ar savu krāšņumu un dziesmām.
Gambijas upes kruīzs. Upes kruīzs Gambijā ir unikāla pieredze, kas ļauj iepazīt valsts sirdi – majestātisko Gambijas upi. Piedzīvojums dos iespēju vērojot dažādus dzīvniekus un putnus to dabiskajā vidē. Kruīzs dāvā gan mierīgu atmosfēru, gan iespēju baudīt ainavas, kuras citādi būtu grūti sasniedzamas. Tas ir ideāls veids, kā savienot dabu un jaunus iespaidus vienā neaizmirstamā ceļojumā.
Iespējams brauciens ar kajaku. Šis ir aizraujošs veids, kā tuvplānā izbaudīt Gambijas upes mieru, plūstošās ūdens takas un apkārtējo dabu. Tās ļauj neuzkrītoši vērot putnus, pērtiķus, zaļos mangrovju mežus un noslēpumainus līčus.
Gambiešu tradīcijas.
Bamsteri. Gambiešu vīrieši, kas vēlas iepazīties. Gambija ir pasaulē pazīstama ar to, ka pavecākas rietumnieku dāmas te viegli var atrast vietējos mīļākos. Liels daudzums balto sieviešu Gambijā ierodas tieši ar tādu mērķi. Gambiešiem tas ir peļņas veids, bet dāmām - vaids kā izklaidēties ar jauniem vīriešiem.
Gambiešu gastronomija.
Gandža – vietējā zālīte.
Vakaros ir tradīcija sanākt kopā pie stipras un saldas tējas, mazās glāzītēs.
Baobabu sula.
Domoda. Zemesriekstu sviesta sautējums, kas pagatavots no gaļas, zivīm vai vistas, pasniegts ar rīsiem.
Benachin. Pazīstams arī kā "jollof" rīsi, šis viena katla ēdiens, kas ietver rīsus, tomātus un dārzeņu un garšvielu maisījumus, bieži vien kopā ar gaļu vai zivīm.
Yassa. Marinēta vista vai zivs, kas pagatavota ar sīpoliem, citronu un sinepēm, radot pikantu un garšīgu ēdienu.
Plasas. Ēdiens, kas pagatavots no zemesriekstu pastas, zaļumiem un bieži tiek pasniegts ar rīsiem vai fufu.
Jūras veltes. Svaigi nozvejotas zivis, garneles un austeres parasti tiek grilētas, ceptas vai izmantotas sautējumos.
Ārsts Uga Dumpis, kas strādājis Gambijā: "Gambija ir trīsreiz mazāka par Latviju. Viens miljons iedzīvotāju aptuveni 25 km šaurā zemes strēlē abos Gambija upes krastos. Tās esībai nav nedz ģeogrāfiska, nedz etniska pamata. Tā atrodas Senegālas vidū. Tautības arī tās pašas. Tikai Senegālā valsts valoda ir franču, bet Gambijā angļu. Valsts sadalītas nevis pēc nacionālā, bet pēc koloniālā principa. Tas ir arī galvenais karu cēlonis, jo vienmēr kāda tautība kaut kur ir apspiesta. Gambijā dzīvo astoņas etniskas grupas, kuru valoda pēc evolūciju kokiem atšķiras apmēram tāpat kā latviešu un krievu. Tomēr atšķirība nav tik liela, ņemot vērā, ka tām nav rakstības un arī vārdu krājums nav diez ko bagāts." ("Sestdiena," 09.01.1999.)
Saites.
Bandžula.