Gēte, Johans Volfgangs fon (1749.–1832.g.)
Johann Wolfgang von Goethe, arī Göthe.
Ievērojams vācu dzejnieks un dramaturgs.
Dzīvesgājums. Viens no sava laika izcilākajiem ģēnijiem. Dramaturgs, izglītots mākslās un zinātnēs – okultajā filozofijā, antīkajās grieķu mācībās, Paracelza teorijās, kosmiskā saprāta mācībā.
Pats devies ceļojumā uz Palermas pilsētu un noskaidroja „grāfa” Kaliostro nebūt ne dižciltīgo izcelšanos, pēc kam tapa luga „Lielais kopta.”
Gēte arī bija brīvmūrnieks.
Aplūkojamie objekti.
Gētes muzejs Frankfurtē pie Mainas. Māja gan nav īsta, jo īstā sagrauta 1945.gada 22.marta uzlidojumā.
Darbi.
„Fausts.” Slavenākā Gētes traģēdija. Iedvesmojās no vecas vācu grāmatas par zinātnieku Faustu, kurš noslēdzis līgumu ar Nelabo. Tā pirmo daļu sāka rakstīt 1773.gadā, bet otro daļu beidza 1835.gadā divus mēnešus pirms savas nāves. Tātad kopsummā rakstīja 60 (!) gadus. Pirmās daļas darbība risinās Auerbaha vīna pagrabā (Leipciga).
Šarls Guno pēc šī darba sacerēja operu, ka savu pirmizrādi piedzīvoja Parīzē 1859.gadā.Lau 1862.gadā to iestudēja Rīgas Pilsētas teātrī, 1918.gadā - Latvijas Nacionālajā operā. Autors 1869.gadā to papildināja ar vērienīgu grand ope'ra žanram atbilstošu Valpurģu nakts baleta ainu.
„Lielais kopta." 1791.gadā uzrakstītā lugās izsmējis grāfu Kaliostro.
„Jaunā Vertera ciešanas.” Šo darbu Gēte esot uzrakstījis neapzināti automātiski kāda augstāka spēka vadīts. Pats pēc tam lasot bijis izbrīnīts par poēmas stilu un sižetu.
Teicieni.
“Daba jokus nepazīst; tā vienmēr ir patiesa, tai vienmēr ir taisnība; kļūdas un maldi nāk no cilvēkiem.”
"Mani pat skaidra balss no debesīm nepārliecinātu, ka sieviete dzemdē bez vīrieša, ka mirušie ceļas augšā."
"Kam ir zinātne... tam nav vajadzīga reliģija."
"Visa baznīcas vēsture ir maldu un varmācības sajaukums."
Avoti.
1823.-1832.gados J.V.Gētes sekretārs bija Johans Ekermanis, kas kārtojis viņa arhīvu, sagatavojis publicēšanai J.V.Gētes kopotos rakstus (1.-40., 1839.-1840.g.). Nozīmīgākais J.Ekermaņa darbs ir "Sarunas ar Gēti viņa pēdējos mūža gados" (1.-3., 1836.-1848.g.).
G.Brandesa monogrāfija par J.V.Gēti (1.-2., 1914.-1915.g.).
K.Fišera pētījums literatūras vēsturē par J.V.Gēti.
Raksti.
Telos.lv. Saruna par Gētes Faustu.
Saites.
Nezināmais Gēte.