Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Feromagnētiķi

Viela, kam temperatūrās, kas zemākas par Kirī punktu, piemīt feromagnētisms.

Feromagnētiķiem un segnetoelektriķiem fāžu pārejas temperatūru dažkārt sauc arī par Kirī punktu, antiferomagnētiķiem - par Neēla punktu. Feromagnētiķiem raksturīga spontānā magnetizācija, ko nosaka piesātinājuma magnetizācija Js. No ķīmiskajiem elementiem feromagnētiķi ir Fe, Co, Ni, daži retzemju metāli. Feromagnētiķi ir arī daudzi šo elementu sakausējumi, ķīmiskie savienojumi, Cr un Mn savienojumi ar neferomagnētiskiem materiāliem. feromagnētiska kārtība konstatēta arī amorfos metālu sakausējumos un savienojumos, amorfos pusvadītājos, organiskajos un neorganiskajos stiklos.

Feromagnētiķu īpašības ietekmē kristālrežģa defekti un iekšējie mehāniskie spriegumi, jo tie traucē domēnu robežu pārvietošanos un lēcienveidīgu pārorientēšanos. Magnetizācijas procesā feromagnētiķos novēro magnetostrikciju. Feromagnētiķus raksturo piesātinājuma indukcija, koercitīvais spēks un magnētiskā caurlaidība.

Feromagnētiķus izmanto elektrotehnikā un elektronikā, lai pastiprinātu vājus strāvu magnētiskos laukus. Feromagnētiķus ar mazu koercitīvo spēku izmanto maiņstrāvas elektrotehniskajās ierīcēs, lai samazinātu histerēzes zudumus. Feromagnētiķus ar iespējami lielu koercitīvo spēku un paliekošo magnetizāciju izmantopastāvīgo magnētu izgatavošanai.

Saites.
Feromagnētiskā rezonanse.
Feromagnētisms.