Flore, Flores sala
- Detaļas
- Publicēts 03 maijs 2017
- 3011 skatījumi
Flores.Flores - "ziedi" (portugāļu val.) Tā nodēvēta pateicoties zaļumam un dabas krāšņumam.
Sala Mazo Zunda salu grupā, Indonēzijā.
Interesantākā no Zunda arhipelāga salām, kuru par Ziedu salu nosauca portugāļu jūrnieki, pateicoties tās augu valsts krāšņumam.
Platība - 15 200 kvkm.
Iedzīvotāji - 901 700 (1961.g.), galvenokārt mangaraji un siki, ngadi.
Lielākā pilsēta Ende.
Ģeogrāfija. Kalnaina, augstums līdz 2400 m. Daudz aprimušu un apmēram 10 darbīgu vulkānu, piem., Ineri vulkāns.
Vēsture. Arhaiskos laikos salu apdzīvojuši punduru uguma iezemieši - Flores cilvēki. Tie vairumā izmira apmēram līdz ar pēdējā ledus laikmeta beigām, tomēr salas folklora liecina, ka kādu laiku tie mitinājusies salā vienlaikus ar modernajiem cilvēkiem.
Viduslaikos te pastāvējusi Mangaraijānas valsts.
Klimats. Subekvatoriāls musonu klimats ar sauso sezonu no aprīļa līdz novembrim. Nokrišņi 1000-1400 mm/gadā.
Daba. Galvenokārt savannas, tropu meži.
Audzē kukurūzu, rīsu, kafijkokus, kokospalmas.
Lopkopība, dienvidu piekrastē pērļu ieguve.
Aplūkojamie objekti.
Vatublapi. Šā ciema ļaudis nēsā un īpašā Ikat tehnikā izšuj krāšņākos tautastērpus salā.
Kelimutu. Salas krāšņākais dabas brīnums - 3 krātera ezeri vulkāna virsotnē, katrs savā krāsā: tumši sarkans, gaiši zils un melns. Laika gaitā tie maina nokrāsas. Vietējiem tie ir svētvieta, kurā mājo gari - Debesu valstība, Elle un Šķīstītava.
Vologai. Wologai. Ciems, kurā lieliski saglabājušās īpatnējās Lionese arhitektūras būdas ar augstiem salmu jumtiem, kas sniedzas gandrīz līdz zemei.
Penggajavas pludmale. Penggajawa. Savdabīga, ar ziliem oļiem.
Septiņpadsmit salu arhipelāgs. Skaisti zemūdens koraļļu dārzi, bagāta un krāsaina jūras dzīvnieku un zivju pasaule, baltas smilšu pludmales, "lidojošās lapsas."
Mangeruda karstie avoti.
Bena ciems. Izvietojies Inerie vulkāna pakājē. Labakais ngada kultūras paraugs ar iespaidīgiem akmens totēmiem, megalītiem un monolītiem, svētajiem un upurēšanas altāriem, kā arī tradicionālajām cilts būdām.
Inerie vulkāns. 2245 m augsts, perfektā piramīdas formā.
Wawomundha Sarkanie krāterezeri. 2001.gada Mamomudha vulkāna izvirdums mainīja ainavu un izveidoja 4 oranži sarkanus dīķus, kas kontrastē ar krātera pelēki balto klints virsmu un zaļo veģetāciju.
Gurusina. Ngada cilts ciems, izvietojies gleznainā apvidū, kalnu ielokā.
Liangbua ala. Aukstā ala. Ala, kurā 2003.gadā uzieti mazo Flores cilvēciņu skeleti. Šis atklājums izraisīja revolūciju antropologu vidū.
Aimere. Ciems, kas izslavēts ar palmu sulas un palmu vīna gatavošanas tradīcijām.
Ranamesa krāterezers. Džungļu ieskauts.
Kalnu pilsētiņas Rutenga un Bajava.
Golo Curu. Kalns, no kura paveras lielisks skats pār Rutengas rīsu terasēm un ielejām.
Cancar lingko rīsu lauks. Iespējams, visdīvainākās rīsu terases pasaulē, kas izveidotas zirnekļa tīklu formā.
Todo. Ciems, kur savulaik bijis reliģiskais centrs un Mangariānas karalistes galvaspilsēta. te dzīvoja karaliskā ģimene. Mūsdienās te saglabājusies viena no savdabīgajām Bungu mājām, kur klani pulcējas uz rituāliem.
Labuan Bajo. Flores pludmale.
Nagu cilts ticējumi. Nagu cilts Flores salā (laikam Indonēzijā, kur atrada mazos cilvēciņus?) stāsta par savu gaišādaino un rudmataino ciltstēvu Duu. Viņš vienīgais esot pārdzīvojis Lielos plūdus. Viņš ieradies no grimušas zemes lielā laivā un starp iezemietēm paņēmis sev daudz sievu. Tās, savukārt, dāvāja viņam daudz pēcnācēju, kas ir šodienas nagi. Pēc tam kad Duu nomira sirmā vecumā, viņa ķermeni novietoja uz akmens platformas cilts galvaspilsētas Boavai sabiedriskā laukuma centrā. Viņa kaps līdz pat mūsdienām kalpo kā gadskārtējo ražas svētku centrs. Ceremonijas laikā cilts virsaitis valkā galvassegu, kas atgādina to zelta septiņmastu kuģi, ar kuru Duu ieradās salā senajos laikos.
Saites.
Mazās Zunda salas.
Indonēzija.
Flores jūra.
Flores cilvēki.