Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dzinēji

Iekšdedzes dzinēji.

Elektrodzinēji. Elektriskās mašīnas, kas darbojas motora režīmā un pārveido elektrisko enerģiju mehāniskajā enerģijā. Pēc tā, kāda veida strāva pievadīta elektromotoram, izšķir līdzstrāvas un maiņstrāvas elektrodzinējus.
Maiņstrāvas elektrodzinējiem pieder sinhronie, asinhronie elektromotori un maiņstrāvas kolektormotori. Visvairāk izplatīti ir asinhronie elektrodzinēji, it sevišķi ar īsslēgtu rotoru, jo tie ir lēti, droši darbā un viegli apkalpojami. Galvenais asinhrono elektrodzinēju trūkums: tie uzņem no maiņstrāvas tīkla reaktīvo jaudu un tādējādi pazemina elektriskā tīkla jaudas koeficientu (cos fī). Galvenā sinhrono elektrodzinēju priekšrocība salīdzinājumā ar asinhronajiem elektrodzinējiem ir spēja uzlabot maiņstrāvas tīkla cos fī, tie mazāk jūtīgi pret sprieguma svārstībām elektriskajā tīklā. Sinhronajiem elektrodzinējiem konstrukcija ir sarežģītāka nekā asinhronajiem elektrodzinējiem ar īsslēgtu rotoru, bez tam ir nepieciešams līdzstrāvas avots ierosmes tinuma barošanai, to palaišana ir komplicētāka. Tomēr sinhronie elektromotori, kuru jauda lielāka 200-300 kW, ir ekonomiski izdevīgāki par asinhronajiem elektromotoriem (neregulējamai elektriskai piedziņai - sūkņiem, ventilatoriem, kompresoriem, ja šīs iekārtas nav bieži jāpalaiž). Maiņstrāvas kolektormotoru lietošana ir ierobežota. Tos lieto galvenokārt dažādu mazjaudas mehānismu (ar palielinātu rotācijas frekvenci strādājošu elektrisko instrumentu, putekļusūcēju, šujmašīnu) elektriskai piedziņai.
Līdzstrāvas elektromotori ir dārgāki, sarežģītāk apkalpojami, kā arī mazāk droši darbā nekā maiņstrāvas elektromotori. Līdzstrāvas elektromotori vienkāršās un ekonomiskās rotācijas frekvences regulējamības dēļ plaši izmanto elektriskajā transportā un elektriskās piedziņas sistēmās, kur rotācijas frekvence jāregulē stipri plašākā diapazonā, nekā tas iespējams ar asinhronajiem elektromotoriem. Pēc ierosmes tinuma barošanas veida izšķir neatkarīgas, paralēklas, virknes un jauktās ierosmes līdzstrāvas elektromotorus.
Viena no svarīgākajām elektrodzinēju raksturlīknēm ir mehāniskā raksturlīkne (rotācijas frekvences n atkarība no momenta M uz vārpstas), kas ļauj novērtēt elektromotoru piemērotību dažādu elektriskas piedziņas mehānismu darbināšanai.
elektromotori ir visvairāk izplatītie motori rūpniecībā, transportā, mājturības iekārtās u.c. Bez vispārējā lietojuma ir arī speciālās nozīmes elektromotori - vilces elektromotori, servomotori, lineārie elektrodzinēji, soļu elektromotori, ventiļmotori. Elektrodzinējus izgatavo jaudai no W daļām līdz vairākiem desmitiem MW.

Ūdens dzinēji. Tos sāka izmantot viduslaikos kalnrūpniecībā un amatniecībā.
Ūdensdzirnavās spēcīgā ūdens straumē iegremdēja ūdensrata apakšējo daļu. To sauca par apakšpuses darbināmo ūdensratu.
Vēlāk izgudroja tādu ūdens dzinēju, uz kura ūdensrata ūdens plūda no virspuses – virspuses darbināmais ūdensrats.
Upi aizsprostoja ar dambi un ierīkoja šaurus kanālus, pa kuriem plūda ūdens. Ūdens iegrieza ratu, tas griezās un grieza vārpstu, kas cauri sienai bija ievadīta darbnīcā.
Metālapstrādē ūdensrats kustināja apmēram tonnu smagu veseri.
Papīrrūpniecībā ar ūdensrata palīdzību pacēla un nolaida spiedes.
Kalnrūpniecībā ar ūdensratiem izcēla rūdu un sūknēja ūdeni no šahtām. Kļuva iespējams šahtas rakt dziļākas.

Ūdeņraža dzinējs. 2008.gadā tika izgudrots kobalta-fosfora katalizators Tas ir slīdzinoši lēts materiāls un aizstās platīnuiekārtās, kas sadala ūdei ūdeņradī un skābeklī, tādējādi ražojot enerģiju.