Cilvēkdzīvnieki, teriantropi
- Detaļas
- 6799 skatījumi
Zinātniskā literatūrā bieži saukti par teriantropiem.
Mītiski radījumi, kas attēloti kā cilvēku un dzīvnieku anatomiski hibrīdi.
Saskaņā ar Neirofizioloģisko teoriju šie neparasto radījumu attēli tiek uzskatīti par attēlotiem redzējumiem IAS laikā.
Vēsture. Paši senākie alu laikmeta cilvēkdzīvnieku zīmējumi un figūriņas attiecas uz laiku pirms 30 un pat 35 tūkstošiem gadu. Nenoliedzami, ka šādu mūsu realitātē neesošu būtņu attēli liecina par tai laikā pastāvošu uzskatu sistēmu, varētu pat teikt – reliģiju.
Interesanti, ka teriantropu motīvs ir vienīgais patiesi kopīgais senajā Austrālijas, Francijas, Dienvidāfrikas un Spānijas alu un klinšu mākslā.
Teriantropi dievību attēli bija ļoti raksturīgi seno ēģiptiešu reliģijai - Hors ar vanaga galvu, Anubiss ar šakāļa galvu, Sehmeta ar lauvas galvu utt.
Pareizticīgo baznīcā ir (bija?) svētbildes, kurās Sv.Kristofors attēlots ar šakāļa galvu, kas, visdrīzāk ir Anubisa kulta mantojums, jo senie ēģiptieši šo dievību attēloja ar šakāļa galvu.
Cilvēkdzīvnieku parādība ir bijusi pārstāvēta visu laiku un visu vietu civilizācijās. Tātad laikam jau šo kultūrvēsturisko fenomenu būtu jāuzskata par „cilvēka apziņas universālo ideju daļu” (franču vēsturnieks Žans Klots).
Atradumi.
"Burvis" no Truafēras alas. Tā sauktajā „Svētnīcā” - mazā apaļā grotā atrodas slavenais attēls „Burvis.” Zīmējums atrodas nišā 3 m augstumā no zemes. Tas ir ne tikai iegravēts sienā, bet tam apkārt ir arī apvilkta līnija ar akmeņogli. Zīmējumā apvienotas pūces acis, putna knābis, vilka ausis, brieža ragi, zirga aste, lauvas nagi, bet kājas, pēdas, rumpis un pipele – no cilvēka. Kopumā šī figūra varētu kalpot kā tā šamaņa tēls, kas nonācis izmainītā apziņas stāvoklī ceļošanai Citpasaulē. Zīmējumam ir vairāk kā 15 000 gadu.
Teriantropu attēlojums alu mākslā.
Bulusipongas ala. Indonēzija, Sulavesa.
Truafēras ala. Francija.
Saites.
Alu māksla.
Izmainītas apziņas stāvokļi.
Neirofizioloģiskā teorija.