Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Čaplins, Čārlzs Spensers (1889.-1977.g.)

Sir Charles Spencer Chaplin.
Populārs amerikāņu aktieris, kinokomiķis un režisors.

Dzīvesgājums. Dzimis Londonā 1889.gada 16.aprīlī, varietē aktieru ģimenē.
Bērnībā darbojies varietē un pantomīmas trupās.
1914.gadā debitēja kino ar lomu amerikāņu īsmetrāžas komēdijā "Iztiku pelnot" un režiju filmai "Divdesmit minūšu mīlestības."
Līdz 1952.gadam bija filmu aktieris un režisors, no 1922.gada - arī producents ASV, Holivudā, pēc tam dzīvoja un strādāja galvenokārt Šveicē.
Plašās kinodaiļrades (80 filmu) sākuma posmā izveidoja pastāvīgu komiķa masku - labsirdīgu, kapitālistiskajā pasaulē vajātu "mazo cilvēku." Vēlāk šo tēlu psiholoģiski un sociāli padziļināja - "Suņa dzīve," "Plecā ņemt!," "Lielpilsētas ugunis," "Modernie laiki," un triku komēdijas stilistiku papildināja ar liriskas drāmas un pat traģēdijas elementiem - "Mazulis," "Cirks," "Msjē Verdū," "Rampas ugunis."
Asa pret nacistiem vērsta satīra ir filma "Lielais diktators," ar satīriskiem līdzekļiem veidota filma "Karalis Ņujorkā." 
Parasti bija arī savu filmu scenāriju autors.
1954.gadā saņēmis Starptautisko miera prēmiju.
Čaplina pēdējā filma ir "Honkongas grāfiene" (1966.g.).
Miris 1977.gada 25.decembrī.

Darbi.
„Zelta drudzis.” Pirmizrāde notika 1925.gada 26.jūlijā. Tā ir vienīgā Čaplina filma, kas uzņemta pēc iepriekš uzrakstīta scenārija.

"Diženais Diktators" (1940.g.). Tajā ievadtitri ir aizdomīgi līdzīgi Rīfenštāles "Gribas triumfam." Filmas antagonists ir Hinkels jeb Ādolfa Hitlera parodija, kas vēloties iekarot pasauli traģiski bojā dzīvi Tomānijas jūdiem, tajā skaitā kādam jūdu frizierim, kurš dažādu nejaušību un sakritību pēc iekļūst sadursmēs ar Hinkela spēkiem. Čaplina filmā ir parodēta arī Vācijas varenības vēsts un tas, ka Vācija vēloties mieru. Čaplins parāda, ka Hinkels patiesībā ir diezgan pašapsēsts un varaskārs[47] un visa nacistu partija absolūti neorganizēta. Pirmā Čaplina skaņu filma zobojas par Hitlera uzstāšanās manieri un beigu epizodē atsaucas uz Hitlera runu "Gribas triumfā," kur fonā redzama viduslaiku pilsēta, kuras priekšā uzcelts podiums, kurā sēž visi nacistu (Tomānija) varasvīri. Atšķirībā no Čaplina "Diženā Diktatora" filmas "Gribas triumfs" beigas nebija labas, ja skatāmies uz to kontekstā ar visu nacistu režīmu.

Saites.
Amerikāņu kino.