Baltijas Atlantīda
Sena laukakmeņu siena, kas patlaban atrodas Baltijas jūrā zem ūdens.
Atrašanās vieta. Baltijas jūras dienvidu piekrastē, Meklenburgas līča dibenā.
Vecums. Ap 10 000 gadu, tapusi laikā, kad cilvēki aktīvi sāka apgūt Ancilus ledus ezera krastus.
Atklāšana un izpēte. Sienu 2024.gadā atklāja Ķīles universitātes (Vācija) pētnieki, kad pētīja Meklenburgas līča dibenu Baltijas jūras dienvidu daļā. 21 m dziļumā zinātnieki uzdūrās gandrīz 1 km garai sienai no laukakmeņiem. Akmeņi bija izkārtoti ļoti līdzeni jun regulāri, tādēļ tika noraidīta sienas dabiska izcelsme. Atradumu tūdaļ nosauca par "Baltijas Atlantīdu."
Sākumā izvirzīja versiju, ka siena varētu būt kādas senas un nezināmas pilsētas aizsardzības sistēmas daļa.
Tomēr arheoloģiskie pētījumi pārliecinoši parādīja, ka sienu uzcēluši mednieki. Rostokas universitātes pētnieks Marsels Bredtmellers paziņoja: "Tā laika visas Ziemeļeiropas iedzīvotāju skaits, droši vien, nebija vairāk par 5000 cilvēkiem. Viens no galvenajiem pārtikas avotiem bija ziemeļbriežu bari, kas sezonāli migrēja caur tā perioda ainavai ar trūcīgo augu segu. Siena, droši vien, tika izmantota, lai novirzītu ziemeļbriežus uz šauro vietu, kur sienai ar krastu piekļaujas ezers vai pat pašā ezerā, kur akmens leikmeta medniekiem bija vieglāk nogalināt nogalināt tos ar saviem ieročiem."
Siena tagad ir zem ūdens, jo Ancilus ezera ūdens līmenis bija būtiski zemāks par tagadējo Baltijas jūras ūdens līmeni. Sienas atrašanās vieta agrāk bija Ancilus ezera krasts.
Saites.
Ancilus ezers.
Baltijas jūra.