Alberta, province Kanādā
- Detaļas
- Publicēts 11 Janvāris 2017
- 3859 skatījumi
Viena no Kanādas provincēm, atrodas valsts DR, Klinšu kalnu austreņu nogāzē un Lielajos līdzenumos.
Galvaspilsēta - Edmontona.
Platība - 661 200 km2.
Iedzīvotāji - 1 671 000 (1973.g.).
Albertā iegūst 4/5 visas Kanādas naftas (lielākās atradnes Pembinā, Ledjukā, Reinbovleikā, Redvoterā) un dabasgāzes (lielākās atradnes Krosfīldā, Pinčerkrīkā). Te iegūst arī 50% akmeņogļu (Letbridža, Dramhelera), 90% dabiskā sēra.
Metālapstrāde, naftas pārstrāde, ķīmiskā un pārtikas rūpniecība, mežrūpniecība (ziemeļu daļā un kalnos). Vidusdaļā un dienvidos ir plaši lauksaimniecības rajoni: Albertā iegūst 20% Kanādas kviešu, 30% auzu, 40% miežu, 60% cukurbiešu ražas.
Aplūkojamie objekti.
Edmontona. Edmonton. Albertas provinces administratīvais centrs, osta Nortsaskačevanas krastos. 480 000 iedzīvotāju (1978.g., kopā ar piepilsētām 665 000, 1979.g.). 1906.gadā dibināta universitāte, Boreālais institūts, planetārijs, ģeoloģiskais un provinces muzejs, mākslas galerija, operteātris.
Kalgara. Calgary. Lielākā Albertas pilsēta. Vārti uz kanādas Mežonīgajiem rietumiem.
Džonsona aiza. Johnson Canyon. Bagāta ar nelieliem ūdenskritumiem.
Parker Ridge. No šī kalna kores paveras ikonisks skats uz Kolumbijas leduslauka garāko ledāju - Saskačevanas ledāju (Saskatchewan Glacier), Atabaskas ledājs (Athabasca Glacier).
Icefield Parkway. To pamatoti uzskata par vienu no planētas gleznainākajiem ceļiem.
Peita ezers. Peyto Lake.
Vatertona ezera Valsts dabas parks. Watertone Lake. Viena no Kanādas ezeru slavenākajām pastkartēm.
Sarkanās klints aiza. Red Rock Canyon. Sarkanbaltsarkana.
Banfas Valsts dabas parks. Banff. Sireālas, neticami skaistas ainavas. Tā lielākās zvaigznes ir tirkīzzilais Morainas ezers (Lake Moraine) un iezaļganais Lūsijas ezers (Lake Lousie). Lūsijas ezera gondola (Lake Lousie Gondola) - pacēlājs, kas uzved skatu laukumā. Tā ir viena no labākajām iespējām parkā redzēt savvaļā lāčus.
Saites.
Kanāda.