Vīkings, kosmiskais projekts (1976.g.)
- Detaļas
- 6382 skatījumi
Divas amerikāņu bezpilota kosmiskās zondes, kas pētniecības nolūkos 1976.gadā tika nosēdinātas uz Marsa.
Viking I un Viking II bija pirmie cilvēka aparāti, kas veikuši ilgstošus zinātniskos pētījumus un eksperimentus uz citas planētas – Marsa. Abos aparātos atradās virkne zinātnisko instrumentu Marsa augsnes fizikālo un magnētisko īpašību izpētei; atmosfēras analīzei, laika apstākļu noteikšanai, kā arī iespējamo dzīvības liecību meklējumiem.
Katrs no Viking aparātiem, kuri palaišanas brīdī atradās raķetes Titan Centaur priekšgala kravas nodalījumā, sastāvēja no diviem moduļiem - orbitālās ierīces un nosēšanās moduļa. Orbitālās ierīces primārais uzdevums bija atrast pēc iespējas izdevīgāku nolaišanās vietu. Pēc tam tā veica planētas satelītfotografēšanu, izdarīja atmosfēras novērojumus un kalpoja kā nosēšanās moduļa pārraidīto radiosignālu nosūtīšanas stacija.
Viking I. Palaists 20.08.1975.
Nosēdies uz Marsa 1976.gada 20.jūlijā.
Viking II. Palaists 09.09.1975.
1976.gada 3.septembrī nosēdās uz Marsa un uzņēma savas pirmās planētas virsmas tuvplāna fotogrāfijas.
Vīkingi meklē dzīvību uz Marsa. Viens no galvenajiem ASV NASA Marsa programmas "Vīkings" uzdevumiem bija dzīvības liecību meklējumi uz Sarkanās planētas. Rezultāti bija negatīvi, taču tagad, 2008.g. Marsa augsnē atklātā stipri oksidējošā perhlorāta sāls kontekstā, tie ir pārskatīti un nu zinātnieki domā, ka uz planētas virsmas tomēr varētu būt atrodamas mikrobu dzīvības formas. 45 gadu laikā, kas pagājuši kopš "Viking" eksperimentiem, publicēti daudzi pētījumi, kuru autori gan sliecās noliegt, gan apstiprināt bioloģisko vai ķīmisko Marsa augsnes analīžu interpretāciju.
Slavenākie foto:
Nr. 35A72 – „Marsa seja.”
Nr. 86A10 – taisnstūra objekti ar it kā mākslīgām sienām.
Nr. 35A72 un 70A11 – piramīdām līdzīgi objekti (šīs bildes ir asākas nekā „Marinera-9” uzņemtā Nr. 4205-78).
Šīs bildes (vai visas?) uzņemtas 1976.gada 31.jūlijā virs Marsa apvidus, ko sauc par Sidoniju.
Saites.
NASA.
Planēta Marss.