Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Šovē ala

Franciski - La grotte Chauvet.
Ala Francijā, kur uzieti otrie vecākie alu mākslas paraugi Eiropā (aiz Kastiljas alas zīmējumiem) - tie radīti pirms 32 000 (36 600 - papildināts ar jaunākajiem datiem 20.04.2016.) gadu.

Atrašanās vieta.  Francijā, Ardešas departamentā, Ardešas upes stāvā klinšu nogāzē.

Vēsture. Alas izmantošanā zinātnieki izdalījuši divus cilvēka klātbūtnes periodus: senākais no tiem ildzis no 37 000 līdz 33 500 gadiem pirms mūsdienām, jaunākais - no 31 000 līdz 28 000 gadiem. Katrs periods beidzies ar lielu klinšu nogruvumu, no kuriem pēdējais daļēji aizbēris arī alas ieeju. Pilnībā ieeju noslēguši vēl divi mazāki nogruvumi, kas notikuši laikā starp 23 500 un 21 500 gadiem pirms mūsdienām.
Kā liecina senākais no sienas zīmējuma ņemtais ogles parauga datējums, pirmie mākslas darbi alā tapuši jau drīz pēc tam, kad cilvēks to uzgājis - pirms apmēram 36 600 gadiem. Arī pārējie ogles zīmējumi, kuru meistarība, formas un kompozīcijas māksla liecina par jau attīstītu tradīciju, lielākoties veidoti pirmajā alas izmantošanas periodā. 

Atklāšana un izpēte. Šovē alu 1994.gadā uzgāja trīs vietējie alu pētnieki - grupas vadītājs Šovē (Jean-Marie Chauvet), kopā ar saviem biedriem Brunelu (Eliette Brunel-Deschamps) un Hilairu (Christian Hillaire).
Drīz pēc alas atklāšanas, vadoties pēc bēdīgās pieredzes ar Laskas alu, kuras zīmējumi, neizturot apmeklētāju radīto slodzi, ievērojami cietuši, Francijas Kultūras ministrija alas ieeju nekavējoties noslēdza, iekļūšanu tajā stingri reglamentējot, to atļaujot tikai zinātniekiem pētniecības nolūkos.
Lielās tūristu intereses apmierināšanai 2015.gadā 5 km attālumā no īstās Šovē alas tika atklāta tās precīza kopija - grandiozā būve darināta no tērauda, betona un citiem mūsdienīgiem materiāliem. Tuvējā pilsētiņā izstādītas fotogrāfijas.

Atradumi.
Alu zīmējumi. Ala ir slavena ar seniem alu zīmējumiem, kas kādu laiku tika uzskatīti par senākajiem Eiropā un arī pasaulē - to vecums tika vērtēts kā 32,5–30 tūkstoši gadu (kļūda - 700 gadu). Pēdējie datējumi senāko attēlu vecumu noteikuši vēl lielāku - ap 37 000 gadu. Tomēr uz senāko Eiropas (vēl jo vairāk pasaules!) attēlu statusu ar to šodien jau ir par maz.
Reālistiski attēloti mamuti, bizoņi, alu (kalnu?) lauvas, alu lāči, degunradži, alu hiēnas, zirgi un citi dzīvnieki uz alas sienām mijas ar abstraktām figūrām. Šeit var redzēt abstraktu sievietes krūšu kurvja attēlojumu. Šī „venēra” attēlota uz noapaļota stalaktīta. Alā ir daudz degunradžu zīmējumi, vairāk nekā jebkurā citā zināmajā alā. Visi Šovē alas zīmējumi, skaitā vairāk nekā 1000, atkarībā no zīmēšanā izmantotajām krāsvielām, tiek iedalīti divās lielās grupās - sarkanajos un melnajos attēlos. Pirmie zīmēti ar okeru, otrie - ar ogli.

Milzu briežu zīmējumi. Divās Francijas alās – Kunjakā un Šovē konstatēti zīmējumi, kuros dzīvniekiem, kas atgādina milzu briežus Megaloceros giganteus (Blumenbach, 1799.g.), redzami kuprveida skausti, kādi klasiskajās rekonstrukcijās neparādās. Tomēr seniem māksliniekiem, acīm redzot, bija taisnība, jo, lai noturētu milzīgus ragus (katrs rags sasniedza līdz 180 сm garumā un 16 kg svarā) un kustinātu galvu, bija vajadzīga ļoti spēcīga muskulatūra.

Suņu atradums. Konstatēts, ka šī suņa vecums no Šovē alas ir 26 000 gadi.

Alu lāču atradumi. Alā uzietie daudzi lāču skeleti, pētnieki saskaitījuši ap 150 indivīdu paliekas, gan arī neskaitāmus sienās atstātus nagu skrāpējumus.

Raksti.
Jauns pētījums apstiprina Šovē alas zīmējumu senāko datējumu.

Saites.
Alas.
Alu māksla.
Francija.