Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Orangutāni

„Meža cilvēki” (malajiešu val.).

Vienīgie līdz mūsdienām izdzīvojušie pērtiķi no kādreizējās Āzijas pērtiķu grupas, kas nodalījušies no kopējā primātu evolucionārā koka stumbra pirms apmēram 12 miljoniem gadu, tātad senāk par citiem cilvēkveidīgajiem pērtiķiem - gorillām un šimpanzēm. Tie arī ir vienīgie cilvēkpērtiķi, kas mīt ārpus Āfrikas.

Dzīvo Kalimantānas džungļos.

Sumatras orangutāni. Visas trīs Sumatras orangutānu sastopamās pasugas - Pongo tapanuliensis, Pongo pygmaeus, Pongo abelii, uzskatāmas par apdraudētām. Pasaulē šobrīd mīt vien ap 15 000 Sumatras orangutānu.
2021.gada janvārī Oregonas zoodārzā 61 viena gada vecumā mirusi pasaulē vecākā zināmā Sumatras orangutānu mātīte Inji, kas te mita kopš 1961.gada.
2024.gadā zinātnieki (maksa Planka institūta grupa Izabellas Laumeres vadībā) Gunungleuzera Nacionālajā parkā (Indonēzija) paziņoja par novēroto - Sumatras orangutāns Rakuss ārstēja savu lielu brūci vaigā, aplicējot uz tās sakošļātu augu pastu. 2022.gada jūnijā zinātnieki pamanīja ievainoto orangutānu un sāka novērojumus. Zinātnieki uzskatīja, ka brūci Rakuss guvis cīņā ar sāncenšiem, dažas dienas pirms tā viņš izdvesis "garos kliedzienus." Tika novērots, ka Rakuss košļā auga Akar Kuning stublāju un lapas, šis augs ir ar pretiekaisuma un antibakteriālām īpašībām, vietējie to izmanto arī malārijas un diabēta ārstēšanai. Vairākas reizes orangutāns aplicēja sakošļāto masu uz vaiga 7 minūšu ilgumā. Tad brūci apklāja ar sakošļātajām lapām un košļāja augu vēl 30 minūtes.
Tas ir pirmais tāds novērotais gadījums, kad kāds dzīvnieks ar augiem ārstētu traumu. Ārstēšana notikusi sekmīgi - brūce aizvērusies 5 dienu laikā un pēc mēneša bijusi sadzijusi. Orangutāni ļoti reti ēd šo augu. Zinātnieki novēroja arī to, ka Rakuss daudz ilgāku laiku veltījis atpūtai - vairāk kā pusi dienas, atjaunojot spēkus pēc traumas. Zinātnieki jau 1960.gados bija fiksējuši, ka cilvēkveidīgie pērtiķi lietojuši slimības ārstēšanai augu ārstnieciskos līdzekļus - bioloģe Džeina Gudola šimpanžu kakās uzgāja veselas augu lapas, bet nebija vēl redzēts, ka tie veiktu brūču ārstnieciskās aplikācijas.

Apraksts. Veikli un gudri radījumi, bez grūtībām pārvietojas pa koku zariem.

Radniecība ar cilvēku. Orangutāniem ar cilvēku ir kopējas 28 morfoloģiskās pazīmes, ar seno cilvēku - 8. Daži pētījumi vedina uz domu, ka orangutāni ir tuvākie cilvēku radinieki, nevis šimpanzes. Tomēr ģenētiskie dati tam runā pretim.

Fosīlijas. Seno orangutānu fosīlijas uzietas tikai Āzijā.

Aplūkojamie objekti.
Labukas līča rezervāts. Labuk Bay. Borneo Saules lāči un orangutāni. Orangutāni ir Kalimantānai endēmiski un te tiek atgriezti dabiskajā džungļu vidē.
Kutai Valsts dabas parks. Labākā vieta visā Kalimantānā, kur vērot savvaļas orangutānus ar visaugstāko veiksmes procentu 80-90%. 
Samboja Lestari rezervāts. Ar Borneo saules lāču un Borneo orangutānu centriem, kur endēmiskie salas dzīvnieki tiek atgriezti džungļu vidē.
Bukit Lawang orangutānu centrs. Sumatra (Indonēzija). Te ārstē savainotos orangutānus, un pēc tam palaiž brīvē. 

Raksti.
Orangutānu prasme kontrolēt balsi var liecināt par hominīdu runas spēju izcelsmes evolucionāro senumu.
Orangutani – tuvākie cilvēku radinieki?

Saites.
Pērtiķi.