Galaktikas
- Detaļas
- 9038 skatījumi
No grieķu val. vārda gala - "piens" vai galaktikos - "piena."
Sliktais puika, ieraugot, ka krīt zvaigzne, vēlējās nākamās zvaigznes krišanu un vienā naktī iznīcināja visu Galaktiku.
Gigantiski zvaigžņu sakopojumi, zvaigžņu sistēma, kura apvieno līdz pat vairākiem simtiem miljonu zvaigžņu.
Mūsu galaktika ir tā saucamā Piena ceļa kosmiskā sistēma, kas sevī ietver 150 miljardu zvaigžņu, tostarp arī Sauli.
Galaktikas radušās gravitācijas spēku ietekmē konsolidējoties gāzu un putekļu mākoņiem pēc Lielā Sprādziena.
Pētīšana. No astronoma E.Habla 1920. un 1930.gadu sākumā veiktajiem atklājumiem tapa zināms, ka Visumā bez Piena Ceļa ir vēl daudz citu galaktiku. Astronomi jau izsenis mēģinājuši noteikt galaktiku skaitu Visumā. Tādēļ Habla teleskopa kameru Deep Field pētnieki notēmēja uz nelielu debesu sfēras sektoru un pārskaitīja galaktikas, kas bija nonākušas kadrā. Tādu izrādījās veselas 620. Ar ekstrapolācijas metodes palīdzību izskaitļoja, ka visā Visumā tādu objektu vajadzētu būt ne mazāk par 125 miljardiem. Tomēr šis cipars ir reāls tikai pie nosacījuma, ka galaktikas kosmosā izvietotas daudz maz vienmērīgi un ka mūsu Visuma redzamās robežas patiesi tādas ir.
Angļu astronoms A.S.Edingtons pētīja Galaktikas struktūru un zvaigžņu kustību tajā.
Tūkstošiem galaktiku atklājis un pētījisastronoms F.Cvikijs - tās apkopojis fundamentālā 6 sējumu katalogā, daudz supernovu un balto punduru.
Ar amerikāņu ZMP "Explorer-11" 1961.gadā pamanīts pirmais kosmiskā gamma starojuma avots - Galaktikas centrs.
Pateicoties vispasaules gravitācijas spēkiem visi galaktiskie gāzu un putekļu miglāji ir saistīti kopējā sistēmā. Šai sistēmā pastāvīgi notiek dažādas kustības.
Galaktiku izmēri. Galaktiku attālumus un izmērus nav iespējams mazināt. Piemēram, daži gaismas gadi ir attālums starp galaktikas zvaigznēm, bet šķērsgriezumā tās garums ir veseli 100 000 gaismas gadi.
Zinātnieki uzskata, ka mūsu galaktiskajā sistēmā eksistē vismaz miljards zvaigžņu ar apdzīvotām planētām. Tādu planētu varētu būt vairāki miljardi un daļā uz tām varētu būt saprātīga dzīvība. Tā uzskatīt būtu loģiski, jo, ja jau uz Zemes aizmetās dzīvība, tad tā varētu notikt arī citur.
Galaktiku veidi.
Spirālveida galaktikas. Pie tādām pieder mūsu Piena ceļš.
Gredzenveida galaktikas. Viena no formām varētu būt Hoaga objekts.
GN-z11. Vecākā atklātā galaktika, kas izveidojusies kādus 400 miljonus gadu pēc Liela Srādziena. Atklāta ar Habla teleskopu.
Galaktikas veido interesantas struktūras, piemēram, galaktiskos tiltus, Galaktisko sienu. Zināms, ka tās "aprij" cita citu.
Saites.
Visums.
Metagalaktika.