Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Fumanes ala

Grotta di Fumane.
Ala Ziemeļitālijā, kurā atrodas vieni no vecākajiem zināmajiem alu zīmējumiem Eiropā.

Atrašanās vieta. Itālijā, uz ZR no Veronas. 

Pētījumi. 2000.gadā itāļu arheologu grupa Fumanes alā atraka akmens plāksnes ar dzīvnieka un kāda teriantropa attēlu. Zīmējums ticis veikts ar sarkano okeru. Plāksne (klinšu plātne) kādreiz bija atradusies alas griestos un tad no tiem atdalījusies un nokritusi.  Interesantākais izrādījās zīmējumu vecums. Atdalījusies plāksne tika uzieta alas grīda nogulumiežos, kuru vecums ir 32-36,5 tūkstoši gadu. Tādejādi tie varētu būt vecākie uzietie alu zīmējumi pasaulē, jo to noteiktā vecuma apakšējā robeža sakrita ar tobrīd vecāko zīmējumu vecuma augšējo robežu no Šoves alas Francijā. Patlaban pēc pēdējaiem datējumiem Šoves alas zīmējumi vecums - 37 000 gadu, tomēr pārsniedz Fumanes alas zīmējumu vecumu.
Fumanes alas zīmējumi varētu būt arī pat vēl vecāki nekā apkārtējie nogulumieži (visdrīzāk – tā arī ir), taču, diemžēl, nav pazīstama metode, kas ticami ļautu datēt sarkanās okras krāsas vecumu. Tš jautājums par vecākajiem Eiropas alu zīmējumiem paliek atklāts.

Atradumi.
Putnu kauli. 660 putnu kauli, kas datēts ar vecumu 44,8-42,2 tūkst. gadu. Pārstāvētas 22 sugas. Varbūt putni paši ielidojuši alā? Varbūt tos medījuši kādi dzīvnieki? Varbūt tos ķēruši neandertālieši, lai apēstu? Katrā gadījumā uz kauliem paliktu specifiskas pēdas, kas varētu liecināt, kas notika ar šiem putniem. Un tās tiešam tika atrastas uz 4 sugu kauliem. Zinātnieki uzskata, ka putni interesējuši neandertāļus spalvu dēļ.

Saites.
Alu mākslas objektu saraksts.
Itālija.