Septiņi pasaules brīnumi
- Detaļas
- Publicēts 09 Februāris 2013
- Autors Aliens.lv
Ideja par septiņu Pasaules brīnumu saraksta sastādīšanu izsenis cirkulēja pasaulē. Saraksti savstarpēji un arī dažādos laikos atšķīrās. Šādu antīko brīnumu skaitu reiz uzskaitīja arī kāds Filons no Bizantijas (ap 306.-ap 337.g.) un tieši viņa izveidotais saraksts mūsdienu pasaulē iegājies kā īstākais. Par viņu kā personu gandrīz nekas nav zināms. saglabājies tikai viens neliels viņa sacerējums, kas tā arī saucas - "Par septiņiem pasaules brīnumiem." Te tad nu arī šie 7 antīkie brīnumi uzskaitīti:
Septiņi pasaules brīnumi:
Lielā piramīda.
Rodas koloss.
Artemīdas svētnīca Efesā.
Zeva statuja Olimpijā.
Aleksandrijas bāka.
Halikarnāsas mauzolejs.
Bābeles gaisa dārzi.
Bez tam tiek minēti arī Bābeles mūri, altāris Dēlas salā, ķēniņa Kīra pils Persopolē (vai tomēr Ekbatanahā vai Pergamā), Tēbu svētnīcu komplekss, Memnona kolosi Tēbās, Zeva svētnīca Kizikā, Asklēpija statuja Epidaurā, Jaunavas Atēnas statuja Atēnu akropolē (Feidija darbs), Kapitolijs un Kolizejs Romā, Sv.Sofijas katedrāle Konstantinopolē, Zālamana svētnīca Jeruzālemē un Noāsa šķirsts (Araratā vai kādā Kurdistānas kalnā).
Laiki gāja un mūsdienās cilvēkiem sagribējās jaunu brīnumu sarakstu. Un tā, kāda nekomerciāla organizācija New Open World Corporation pēc šveicieša Bernera Vēbera iniciatīvas piedāvā citu arhitektūras brīnumu sarakstu:
Lielais Ķīnas mūris.
Kolizejs.
Tamputoka (Mačupikča).
Petra.
Tadžmahala mauzolejs Agrā.
Kristus statuja Riodežaneiro.
Čičenica.
Krievi uz to visu skatījās, skatījās, un arī viņiem sagribējās padižoties. Tā tapa 7 lielāko Krievijas brīnumu saraksts. Tiesa gan, te pārsvarā minēti dabas objekti.
Geizeru ieleja Kamčatkā.
Baikāla ezers.
Pēterhofa.
Maņpupuņoras akmens stabi Komi.
Vasīlija Svētlaimīgā katedrāle Maskavā.
Mamaja kurgāns.
Elbruss.
Varbūt laiks arī latviešiem veikt inventarizāciju savos brīnumos? Mazais Zaļais piedāvā:
Pokaiņi.
Sv.Pētera baznīca Rīgā.
Turaidas pils.
Āraišu ezerpils.
Daugavpils cietoksnis.
Liepājas forti.
Teiču purvs.