Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Oriņjakas kultūra (pirms 40 250 - 35 000 g.)

AurignacianAurignac.
Kromaņjoniešiem piederoša klasiskā augšējā paleolīta kultūra, kas nākusi Eiropā pēc neandertāliešu Šatelperonas kultūras.

Eiropā un Rietumāzijā laikā no aptuveni 45 000 līdz 35 000 gadu pirms mūsdienām pastāvējusi augšējā paleolīta arheoloģiskā kultūra, kas tiek saistīta ar mūsdienu tipa cilvēkiem - kromaņjoniešiem. Tai raksturīgi īpaša tipa krama rīki - kasīkļi, asgaļi, nažveida asmeņi un ar īpašu retušu apstrādāti naži, bieži kombinēti ar kaulu, kā arī īpaši ornamentēti. Oriņjakas industrijas „tehniskais komplekss" tiek datēts ar laika periodu pirms 40 250 līdz 35 000 gadiem (14C datējumi).

Kultūras nosaukums cēlies no Dienvidfrancijas Augšhāronas ciemata Oriņjakas, pie kuras Oriņjakas grotā veikti pirmie šīs kultūras atradumi.

Šī kultūra radusies no pirmā kromaņjoniešu migrācijas viļņa, kas iespiedās Eiropā apmēram pirms 46 000 gadu un sāka izspiest neandertāliešus. Kā plaši zināmu atradumu no šīs kultūras var minēt Āhas plāksnīti.

Kopumā šis laiks sakrīt ar leduslaikmeta interstadiālu un laiku, kad Īslandes ledus vairogs sasniedza savu maksimumu. Ir plaši izplatīts uzskats, ka šajos klimatiskajos apstākļos Rietumeiropas iedzīvotājus pārstāvēja MTA un Šatelperonas kultūras neandertālieši, bet par Oriņjakas kultūras nesējiem uzskatāmi anatomiski mūsdienu tipa cilvēki Homo sapiens sapiens.

Franču arheologs un paleolīta pētnieks A.E.P.Breils noteicis Oriņjakas kultūras periodu paleolītā.

Oriņjakas kultūras atradumu vietas. Dordoņas reģionā Francijā atklātas 9 oriņjakiešu apmetnes,
      Altkseras alu komplekss.
      Blančardas grota.
      Oriņjakas grota.

Raksti.
Dienvidfrancijā atklāta akmens plāksne ar 38 000 gadu senu sumbra attēlu.