Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Poltergeists

Šis vārds 1965.gada Kasela angļu-vācu vārdnīcā tiek tulkots kā „trokšņainais gars” vai "garu spēle." Visticamāk, šī termina izcelsme nāk no vācu vārda polterabend, kas apzīmē burziņu pirms kāzām, kura laikā viesi sit pokālus "laimei" un tas saceļ troksni.

Fenomena izpēte. Visai drīz ar šo terminu sāka apzīmēt AP, kas ignorēja visus fiziskos Zemes likumus, nerēķinājās ar cēloņsakarībām un arī spītēja veselajam saprātam. Šīs parādības apraksts sastopams visos cilvēces laikos un visās pasaules vietās, sākot jau ar III gs. Seno Ēģipti, kad konstatēts vēsturiski senākais poltergeista apraksts. Viduslaikos šī parādība izsauca cilvēkos šausmas, poltergeista skartos dēvēja par burvjiem un dedzināja sārtos.
Modernās ufoloģijas pamatlicēja Č.H.Forta pēdējā grāmatā "Mežonīgie talanti" (1932.g.) ieviesa "Kosmiskā jokdara" koncepciju, kam pierādījums esot poltergeists.
Šodien fiksēti jau tūkstošiem poltergeista gadījumu ar 280 dažādiem variantiem. Pēc būtības poltergeista parādība pārklājas ar spokošanos.

Poltergeista parādību raksturo:
-  spontāna priekšmetu pārvietošanās (arī pa gaisu), pazušana un parādīšanās bez jaušamu ārēju spēku iedarbības;
-  tādu skaņu (mūzikas, skrāpēšanas, balsu, soļu skaņas, švīkstēšanas utt.) parādīšanās, kurām nav konstatējams izcelsmes avots;
-  dažādu smaržu un smaku parādīšanās;
-  ūdens tecēšana no griestiem, grīdas un sienām;
-  spontāna temperatūras palielināšanās un pat priekšmetu pašaizdegšanās;
-  nezināmas izcelsmes rakstītu tekstu parādīšanās (no augšas krītošas zīmītes, uzraksti uz sienām), parasti ar iebiedējošu vai aizskarošu saturu;
-  nezināmu iemeslu dažādu priekšmetu deformācijas;
-  iedarbošanās uz cilvēku ar grūdieniem, dunkām, spērieniem, izgrūšanām no gultas;
-  sajūta par kā sveša klātbūtni;
-  neparasti gaismas efekti;
-  izplūduši cilvēku silueti;
-  mazi spalvaini zvēriņi u.c.

Krievu ufologs Vladimirs Dožģikovs (Владимир Дoждикoв), asociācijas "Neizzinātā ekoloģija" (aссоциация "Экология непознанного") speciālists piedāvā šādu poltergeista iedalījumu:
      -  spontāns. Domājams, ka šādu poltergeistu cilvēki izraisa neapzināti, kad iekrīt īpašos stāvokļos, pašhipnozē, transā. Uzskata, ka to izsauc gados jauni cilvēki, kas cieš no dažādiem neiroloģiskiem vai emocionāliem traucējumiem;
      -  inducēts. Par tā avotu var kalpot burvji, kas atrodas istabā, tomēr paliek apkārtējiem neredzami (tos redz tikai bērni un dzīvnieki); tāpat arī spiritiskie seansi un citas neapdomīgas darbības, kas ietiecas garīgajā sfērā; neizprastas dzīvas radības un, iespējams, arī mirušu cilvēku dvēseles. Krievu zinātnieks, tehnisko zinātņu kandidāts V.Fomenko (В.Н.Фоменко) uzskata, ka to var izsaukt arī "augstākas tehniskas civilizācijas citplanētiešu zonde, kas pēta cilvēku uzvedību;"
      -  dabisks. Viens no anomālo parādību veidiem;
      -  provokācijas. Triki, šarlatānu izdarības, joki, krāpniecība no cilvēkiem, kas, iespējams, vēlas iegūt kādu savtīgu labumu.

Parādības apraksts.
Izpausmes laiks. Poltergeistam ir raksturīgs pēkšņš sākums un pēkšņas beigas.
Lokalizācija. Parasti poltergeists ir lokāls - tas darbojas kādas mājas, telpas, istabas vai pat tikai istabas stūrī. "Klejojošs" poltergeists ir visai reta parādība. Tomēr, ja novērojama tā "pārvākšanās" uz jaunu vietu, tad parasti tas ir saistīts ar kādu no pārbraukušajiem cilvēkiem, kuriem tas piesaistīts. Telpu, kurā iemājojis poltergeists, droši var ierindot anomālo zonu klāstā.
Nav novērotas kādas poltergeistu īpaši iemīļotas būves vai telpas. Pēc poltergeista izbeigšanās un tā aiziešanas no mājas, dzīvokļa vai istabas, šīs telpas kļūs atkal pilnīgi normālas bez jebkādām sekām. Nav izstrādāti nekādi profilaktiski pasākumi, lai izvairītos no poltergeista. 
Saruna. Virknē gadījumu izdodas poltergeistu izprovocēt. Iesaistoties dialogā ar poltergeistu, ir pat iespējams tam palūgt izpildīt kādu darbību. Gandrīz vienmēr tiek atzīmēts parādības saprātīgums, īpaši uzskatāmi tas vērojams tais reizēs, kad pētniekiem izdodas uzsākt dialogu vai pat saņemt zīmītes - parasti draudīga rakstura.
Iedarbība uz lietām. Priekšmetu kustība un pārvietošana parasti vērsta pret kādu konkrētu personu. Lai apzīmētu poltergeistu, bieži tiek izmantota sentence "nešķīstā spēka sindroms." Tiek arīdzan uzskatīts, ka poltergeists izsauc nezināmas dabas esības: barabašku un mājas gariņu. Dažos gadījumos poltergeista lietu deformācijai pieliktais spēks ir ārkārtīgi liels.
Aizliegumi poltergeistam. Rādās, ka poltergeistam eksistē kādi aizliegumi, kas saistīti ar drošību. Piemēram, ļoti reti poltergeists izsit logu stiklus sala laikā. Nekad poltergeists neaizdedzina sienas un lietas, ja blakus nomodā neatrodas cilvēks, kas to var apdzēst. 
Poltergeista bīstamība. Zināma bīstamība cilvēkam pastāv psiholoģiski un psihiski - nobīšanās, trauksme. 
Poltergeists reizēm fiziski ietekmē viņam "neiepatikušos" cilvēkus. Tas var izpausties kā ne no kurienes saņemti viegli sitieni, kā no tukšas vietas nākoši grūdieni, uz ādas var parādīties skrāpējumi un sekli iegriezumi, uz ķermeņa pašas par sevi var aizdegties drēbes. Tomēr nav fiksēti nāvējoši gadījumi. iespējams izņēmums - krievu ufologi gan nav tikuši skaidrībā par vienu tādu gadījumu 1995.gadā Kalugas apgabalā. Pat gadījumā, ja ar plaukstām dzēsīsiet uz sevis degošu apģērbu, apdegumu uz rokām un ķermeņa nebūs. Lai gan dusmīgajās zīmītēs poltergeists var solīt nogalināt, tomēr tas acīmredzami nespēj vai nevēlas veikt slepkavības. Tas jāatceras, lai poltergeista gadījumā nekristu panikā un neļautos bailēm. 
Izturēšanās pret poltergeistu. Poltergeista pētnieku pieredze rāda, ka šī parādība it kā "barojas" no cilvēka emociju enerģijas - bailēm. Tādēļ taktiski pareizākā attieksme ir poltergeista gadījumā saglabāt mierīgu attieksmi pret parādības klātbūtni un manifestācijām. Būtu vēlams izrādīt cieņu pret poltergeista "personību," taču arī stingrību pret tā izdarībām.
Gadījumā, ja tas nelīdz un poltergeists izrādas īpaši nešpetns, patiešām var vērsties pie garīdzniekiem pēc palīdzības. Zināmākais tāds gadījums Krievijā ir popu cīņa ar vellu Maskavas baznīcā (krieviski - борьбa попов с чертом в церкви "На кулишках" в Москве), Latvijā esam šādu notikumu pavērsienu aprakstījuši saistībā ar Karostas Balto dāmu. Interesanti, ka novērots - lielāku efektu var sniegt pareizticīgie, pēc tam - katoļu garīdznieki, no luterāņu mācītājiem īpašas jēgas neesot.
Vēl var vērsties pēc palīdzības pie speciālistiem, kam ir attiecīga pieredze - Krievijā tādi esot A.Šļadinskis (А.Шлядинский), I.Mirzalis (И.Мирзалис), Latvijā analogus mēs nezinām.
Kā likums, veltīgi no poltergeista ir slēpties, bēgt, pārvākties.

Poltergeists notiek klātesot noteiktam cilvēkam, ko dēvē par "fokālo personu." No fizikas viedokļa poltergeista tipa parādības vienkārši nav iespējamas. Dažādos laikos šo parādību mēģinājuši pētīt daudzi, izvirzītas dažnedažādas hipotēzes:
      -  Zemes magnētisko līniju izmaiņas;
      -  ultraskaņas svārstības;
      -  telpas daudzdimensionalitāte;
      -  plazmas veidojumi;
      -  ĀC darbības tiešas vai netiešas sekas;
      -  Garu pasaules iemītnieku darbība.

Vietas ar poltergeistu.
      Gulbju Pļava (Лебяжья Поляна) - poltergeista apsēsts ciems Krievijā, Volgogradas apgabalā. 
      A.Konana-Doila māja Dortmundā. 1989.gadā māju iegādājās Konana-Doila daiļrades pētnieks psihologs Rodžers Heriks-Smīls. Te notiekot visādas dīvainas lietas: poltergeists, ūdens un koku spīdēšana, dažādu krāsu uguņu mētāšanos un karāšanos virs mājas. Reizēm it kā ne no kurienes sākuši krist akmeņi.

Atbilstoši raksti.
Kraistčērčas policijas iecirkni apsēdis poltergeists.
Mačakosas krītošie akmeņi Kenijā.
Dauzās kā Ārņu velns.
Sprižas velns.
Poltergeists, kuram nepatika aktrise...


Saites.
Anomālās parādības.
Mākslas filma "Poltergeists."
Spoki.
Dzīve pēc nāves.