Ēģiptologs: Tutanhamons bija Nofretetes dēls
- Detaļas
- Publicēts 28 Februāris 2013
- Autors Aliens.lv
Atbilstoši 2010.gadā publicētiem, neviennozīmīgu DNS analīžu rezultātiem, agrā jaunībā mirušā 18.dinastijas faraona Tutanhamona tēvs ir lielais reliģijas reformators Ehnatons, bet māte - kāda no viņa māsām, kuras vārds nav saglabājies. Šo secinājumu, izsakot pārliecību, ka Tutanhamons tomēr bijis valdnieka galvenās sievas Nofretetes dēls, nesen apstrīdējis franču arheologs Marks Gabolde, kurš š.g. 7.februārī Hārvarda universitātē (ASV) nolasīja lekciju "Tutanhamona valdīšanas, cilmes un kapa dārgumu nezināmie aspekti."
M.Gabolde, kurš ir Montpeljē III Pola Valerī universitātes (Francija) Arheoloģiskās ekspedīcijas valdnieku nekropolē Amarnā (Ēģipte) vadītājs, uzskata, ka pirmās pakāpes māsīcas un brālēna - kādi pēc netiešām liecībām bija Ehnatons un Nofretete -, ja to senči bijuši precējušies jau trīs paaudzēs, DNS faktiski neatšķiras no māsas un brāļa gēnu secības.
Ja Gaboldem ir taisnība, tad Nofretetei bija ne vien 6 meitas, bet arī vismaz viens dēls - Tutanhatons, kas vēlāk, par godu atjaunotajam Amona kultam, savu vārdu izmainīja, nosaucoties pat Tutanhamonu. Runājot par pasaulē pazīstamākā faraona - pusaudža dzīvi un valdīšanu, Gabolde norādīja, ka Tuts, kurš par valdnieku kļuva 8 vai 9 gadu vecumā ap 1332.g.pmē., vedis aktīvu ārpolitiku, iespējams personīgi piedaloties karagājienā uz Sīriju. Tāpat viņa interesi saistījusi Nūbija jeb Kuša, kas atradās uz dienvidiem no Ēģiptes. Uz, domājams, Tutanhamonam piederējuša strausu spalvu vēdekļa ir attēlots, kā viņš pats personīgi medī šos putnus. Savukārt uz kapā atrasta zižļa ir uzraksts, ka tas pagatavots no garas niedres, ko valdnieks nogriezis pilsētā Nīlas deltā.
Par Tutanhamona kapu Gabolde saka, ka tas nav bijis paredzēts kā 19 gadīgā valdnieka atdusas vieta. "Neviens nevarēja iedomāties, ka viņš nomirs tik jauns," arheologs stāsta. Īstais, pagaidām neatklātais, Tutanhamonam paredzētais kaps viņa nāves brīdī, iespējams, tikai bija uzsākts būvēt. Gabolde domā, ka tas atrodas kaut kur Valdnieku ielejā pie Nīlas. Kā iespējamo Tutanhamona nāves iemeslu franču zinātnieks min infekciju, kas varēja izraisīties pēc kājas lūzuma. Citi pētnieki par to gan nav tik pārliecināti, izsakoties, ka kājas kauls varēja salūzt arī pēc nāves - vai nu mumifikācijas laikā vai Kārtera komandai atraisot mūmijas apsējus.
Vēl savā priekšlasījumā Gabolde pieskārās Tutanhamona kapā 1922.gadā atrastās un vēlāk pazudušās vanaga galvas formas zelta sprādzes iespējamajam liktenim. Rotājums, kas bija daļa no platas, uz mūmijas atrastas kaklarotas, tagad atrodoties privātā kolekcijā, jo Hovards Kārters to esot pārdevis, lai norēķinātos par ķirurģisku operāciju, kas viņam vēlāk dzīvē veikta. Atlikusī kaklarotas daļa tikusi nozagta II pasaules kara laikā.
Augšējā attēlā: Tutanhamona zelta maskas fragments. Avots: wikipedia CC.
Avots:
news.harvard.edu
Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.