Dabas resursi
- Detaļas
- Publicēts 11 Jūlijs 2025
- Autors Redaktors
Dabas apstākļu un ķermeņu vai to grupu daļa, kas konkrētā ražotājspēku attīstības līmenī pietiekami izpētīta un var tikt izmantota cilvēku eksistences, sabiedrības materiālo un kultūras vjadzību apmierināšanai sabiedriskajā ražošanas procesā.
Dabas resursi ir būtisks sabiedrības attīstības priekšnoteikums. To galvenie veidi:
- Saules enerģija;
- Zemes iekšējais siltums;
- plūdmaiņu enerģija;
- ūdens;
- gaiss;
- augsne;
- augi;
- dzīvnieki.
Dabas resursu avoti var būt praktiski neizsmeļami - Saules un vēja enerģija, vai izsmeļami, savukārt pēdējie - atjaunojami (augu un dzīvnieku valsts, atsevišķi izrakteņu veidi). Daļa dabas resursu var būt neatjaunojami - lielākā daļa Zemes dzīļu minerālu resursu.
Dabas resursus pēc izmantošanas veida iedala materiālajā ražošanā izmantojamos - enerģētiskie, rūpnieciskie, lauksaimnieciskie resursi, un neražojošās sfēras resursos - rekreācijas, estētiskie. Pēc izmantošanas iespējām noteiktā ražotājspēku attīstības līmenī dabas resursus iedala reālajos un potenciālajos resursos. Lai atklātos dabas resursus zinātniski pamatoti, racionāli un efektīvi izmantotu, tos izpētī, sastāda kadastrus (kopumā vai noteiktai teritorijai) un krājumus novērtē no tehnoloģiskā, ekonomiskā, sociālā u.c. viedokļiem. Lai apmierinātu sabiedriskās ražošanas pieaugošās prasības, nepieciešama dabas resursu paplašināta atražošana, ko realizē, cilvēkam apzināti iejaucoties dabas procesu norisēs un mākslīgi paātrinot krājumu atjaunošanos - mežu stādīšana, meliorācija, augsnes mēslošana. Lai novērstu apkārtējās vides piesārņošanu ar nepilnīgas dabas resursu pārstrādes un izmantošanas atkritumiem un lai pasargātu resursus no izšķērdēšanas, to ekspluatācija jāorganizē ekoloģiski un ekonomiski pārdomāti.