Akustiskais filtrs
- Detaļas
- Publicēts 28 Oktobris 2024
- Autors Redaktors
Sistēma, kas skaņas enerģijai noteiktos frekvenču apgabalos, piemēram, visām dzirdamajām skaņām, rada palielinātu caurlaidību vai vājinājumu.
Galvenokārt konstruktīvi elementi akustiskā filtra veidošanai ir daļēji noslēgtas telpas ar noteikta izmēra tilpumiem, kuros izmanto vai nu gaisa elastību, vai inercialitāti, kā arī poraina materiāla, piemēram, īpaša auduma, slāņus, kas caurplūstošajai skaņas enerģijai rada aktīvu pretestību.
Akustiskā filtra aprēķināšanai lieto dinamisko analoģiju, gaisa elastību un inercialitāti pielīdzinot elektriskās ķēdes kapacitātei un induktivitātei, akustiskos filtrus izmanto iekšdedzes dzinēju klusināšanai, trokšņu pārvades vājināšanai ventilācijas šahtās, mikrofonu amplitūdas-frekvenču raksturlīknes korekcijai u.c. mērķiem.
Radioelektronikā lieto akustoelektroniskos virsmas viļņu filtrus - akustiskos filtrus, kuros mehāniskās svārstības izplatās pa pjezoelektrisko materiālu (piemēram, kvarca kristāla) virsmu; tas darbojas kā elektromehāniskais pārveidotājs. Ar kristālam uzklātu elektrodu palīdzību to var ieslēgt elektrisko svārstību ķēdē un izmantot vienlaikus par frekvenču joslas filtru un aiztures līniju. Virsmas viļņu akustiskos filtrus izmanto ļoti augstām frekvencēm ultraskaņas apgabalā; to priekšrocības - nelielie izmēri un masa.
Saites.
Akustika un akustiķi.