Suecas kanāls
- Detaļas
- Publicēts 26 Augusts 2015
- Autors Redaktors
Kanāls Suecas zemes šaurumā, kas arī mūsdienās savieno Vidusjūru ar Indijas okeānu caur Sarkano jūru.
Vēsture. 163 km garā kanāla būvi uzsāka faraons Senuserts III (1878.g.pmē.), būvēja arī Nēho II, taču darbus pārtrauca un pameta. Jau pēc 40 gadiem smilšu sanesumus mēģināja likvidēt asīriešu ķēniņs Nabukadnēcars. Vairāki Ēģiptes valdnieki jau sen pirms Nēho II bija sākuši kanāla būvi, taču nevienam neizdevās to pabeigt.
Arī mūsdienās nav īsti skaidrs, kurš bija pirmais, kas patiešām savienoja Vidusjūras un Indijas okeāna baseinus. Vēsturnieku domas dalās - vai nu tas bija Ēģiptes iekarotājs Persijas valdnieks Dārijs I Lielais (550.-486.g.pmē.), kas to varētu būt pabeidzis 500.g.pmē. jeb Ptolemajs II (309.-246.g.pmē.). Literatūrā arī mēdz rakstīt, ka, ja darbus tiešām pabeidzis Dārijs I Lielais, tad Ptolemajs I, Ptolemajs II un Trajāns veikuši būvdarbus šī kanāla darbības uzturēšanai.
1200 gadu vēlāk to lika aizbērt kalifs Mansūrs.
Par godu atjaunotā kanāla atklāšanai 1869.gadā Džuzepe Verdi pēc pasūtījuma sacerēja operu "Aīda."
Arī franču tēlnieks Frederiks Ogists nestāvēja dīkā - viņš piedāvāja Ēģiptes valdībai uzbūvēt milzīgu skulptūru ar bākas funkcijām Portsaīdā - pie nesen izraktā Suecas kanāla ziemeļu ieejas (tur gan nekas nesanāca).
1875.gadā kontroli pār kanālu nodibināja Lielbritānija.
Sešu dienu kara ceturtajā dienā - 8.jūnijā žīdu sauszemes spēki sasniedza Suecas kanālu.
Saites.
Kanāli.
Ēģipte.