Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Duņhuanas alu klosteri

Sauktas arī par Cjaņfoduna klosteri, par Mogao alām (Mogao Caves), par Zīda ceļa "mirdzošo pērli," par "Tūkstoš Budu alām" (Thousand Buddha Grottoes vai Caves of the Thousand Buddhas).
Vecākais alās iekārtots klosteru komplekss Ķīnas ziemeļos.

Atrašanās vieta. Ķīnas ziemeļi, Gaņsu provinces rieteņos, 14 km uz DA no pilsētas-oāzes Duņhuanas.



Vēsture. Komplekss ir Ķīnas ziemeļu vārti. Tas bijis budistu klosteris 353.-366.gados. Reiz šie klosteri bija viens no budisma izplatības centriem.Tomēr citos avotos teikts, ka pirmās alas meditācijai un dievkalpojumiem šeit tika izraktas tikai 366.gadā. 
Svētnīca tiek uzskatīta par budisma kultūras etalonu pasaules mākslā - lielākoties savu vērtīgo un krāsaino fresku dēļ. Alās atrodami daži no budistu mākslas labākajiem paraugiem. Šīs ir pazīstamākās no ķīniešu budistu grotām.
1899.gadā vienā no alām uzieti vairāk kā 20 000 rokraksti, ap 150 tīstokļi ar budistu ikonogrāfiju (galvenokārt VIII-X gs.), senākie ķīniešu iespiestie grāmatu paraugi.
1987.gadā alas iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
Patlaban budisma statujas no Duņhuanas alām atrodas daudzos Ķīnas muzejos, kā arī Luvrā, Britu muzejā un Ermitāžā. 

Apraksts. Saglabājies ap 480 alu ar skulptūrām, ciļņiem un sienu gleznojumiem (IV-XIV gs.) - daudzfigūru kompozīcijas ar budisma reliģijas tematiku, tautas sadzīves ainām, ainavām.

Gleznojumi. Izcilākie budisma glezniecības paraugi Ķīnā. Vecākie sienu gleznojumi ir no VI gs. Agrīnie gleznojumi klāj sienu kā ornamentāls dekors, vēlākos veido lielas patstāvīgas kompozīcijas.
Šie gleznojumi uzskatāmi par pāreju uz Ķīnas, Korejas un Japānas budisma glezniecību. Dunhuaņas tiešā ietekme vērojama VIII gs. radītajos gleznojumos Narā.

Tūristam! Biļetes tempļu apmeklējumam jāiegādājas savlaicīgi, jo to administrācija lēmusi, ka dienā svētvietu drīkst apmeklēt, maksimums 6000 cilvēku (karstajā sezonā atsevišķās dienās – 10 000). 

Saites.
Budisms un budisti.
Alas un grotas.
Alu pilsētas.

Gansu province.