Sifiliss
- Detaļas
- Publicēts 09 Februāris 2013
- Autors Aliens.lv
Viena no seksuāli transmisīvajām slimībām.
Vēsture. Vārds sifiliss (no grieķu valodas - syf - "cūka" + philos - "draugs") radies 1530.gadā pēc itāļu ārsta un dzejnieka Dž.Frakastoro poēmas. Tajā dievi par seksuālu izlaidību ar šo slimību soda karaļa cūkganu Sifilu. Sākotnēji ar šo vārdu apzīmēja visas ST slimības.
Lai gan īsti droši tas zināms nav, tomēr visai plaši tiek uzskatīts, ka sifilisu uz Eiropu no Jaunās pasaules atveda Kristobala Kolona jūrnieki - Amerikas atklājēji, 1494.gadā. Līdz ar eiropiešu ģeogrāfiskajiem atklājumiem Āzijā, Vasko da Gamas un Bartolomeo Diaša jūrasbraucienu dalībnieki šo slimību ievazāja Indijā, Ķīnā u.c. pasaulē.
Ārlaulības sakaru un prostitūcijas dēļ Eiropā sifiliss guva plašu izplatību, paņemot simtiem tūkstošu dzīvību. Sifilisu mēģināja ārstēt ar toksiskām vielām - arsēnu, dzīvsudrabu un sēru, bieži izraisot pacientu saindēšanos un pat nāvi.
Ārstējot sifilisu, Madžiores slimnīcas ārsti Milānā slimniekiem īsi pirms to nāves devuši vielas, kuru sastāvā bija kodeīns, morfīns, noskapīns un papeverīns. Šīs vielas ir atrodamas miega jeb opija magones (Papaver somniferum) sastāvā un tas bija viens no farmakoloģiskajiem līdzekļiem, kas bija iekļauts slimnīcā XVII gadsimtā izmantoto ārstniecības rokasgrāmatu saturā.
1747.gada 31.janvārī tika atvērts Loka hospitālis Londonā, kur sāka ārstēt STS, tostarp arī sifilisu. Tomēr efektīva ārstēšana sāka kļūt iespējama tikai tad, kad XX gs. tika atklātas antibiotikas.
Viens no imūnterapijas un ķīmijterapijas pamatlicējiem.
Pirmo medikamentu sifilisa ārstēšanai - salvarsānu, atklāja vācu zinātnieks P.Ērlihs.
Ar sifilisu slimojuši tādi vēsturiski personāži kā Napoleons, Musolīni, Hitlers un Ļeņins.
Cietais šankrs. Ulcus durum. Franciski - chancre ("čūla").
Saites.
Seksuāli transmisīvās slimības.