Sikspārņi, sikspārņu kārta
- Detaļas
- Publicēts 04 Februāris 2018
- Autors Redaktors
Vampīrsikspārņi sastopami vien Dienvidamerikā, parasti tie ēd augļus, kukaiņus, citviet pa kādai zivij. Latvijā sastopamas 16 sikspārņu sugas, kas visas pieder pie gluddeguņu dzimtas.
Vēsture. Senatnē cilvēki uzskatīja, ka sikspārņi no šķēršļiem tumsā izvairās, pateicoties gaišredzībai.
Inku ķēniņiem bija apmetņi no sikspārņu ādiņām.
Rūsganais vakarsikspārnis (Nyctalus noctula) - Latvijas lielākais sikspārnis.
Pigmejsikspārnis (Pipistrellus pygmaeus) - Latvijas mazākais sikspārnis. 3-7 g smagais bērna plaukstas lieluma radījums.
Cūkdegunsikspārnis - ap 2 g svarā, pasaulē konkurē par vismazākā zīdītāja nosaukumu ar kādu no mazajiem Āzijas cirslīšiem.
Ziemeļu sikspārnis (Eptesicus nilssoni)
Visi sikspārņi Eiropā uzskatāmi par aizsargājamiem, lielākais to apdraudējums ir to barojošo kukaiņu skaita samazināšanās.
Uzvedība. Aktīvajā periodā no pavasara līdz ziemas sākumam, kad sarūk kukaiņu pieejamība, tie izvēlas vecus koku dobumus vai pat putnu būrus, cilvēku retāk apmeklētu ēku bēniņus, malkas grēdas vai vecas mūra ēkas.
Sikspārņu ienaidnieki ir kaķi, pūces, cilvēku pesticīdi - iznīcina kukaiņus. Vēja ģeneratoru spārni var traumēt dzīvniekus. To dzīvi sarežģī arī mežu izciršana.
Ziemā sikspārņi sastingst un gaida pavasari. Ideālā pārziemošanas temperatūra ir no nulles līdz astoņiem grādiem plusā.
Hiropteroloģija - sikspārņu pētniecības nozare.
Sikspārņi Latvijā. Alas Latvijā ir vienīgā dabiskā sikspārņu dzīvesvieta. Netraucēti alās (piemēram, Laņģu garajā alā) ziemo 5 no 8 Latvijā ziemojošajām sikspārņu sugām.
Sikspārņu vērošanas vietas.
Vanillas parks Maurīcijā. Te nebrīvē var aplūkot Maurīcijas augļu sikspārņus.
Mulu ala Kalimantānā. Milzīgajā grotā dzīvo tūkstošiem sikspārņu, kas pēc saulrieta dodas meklēt pārtiku. Sikspārņu vērošana ir viena no daudzajām tūristiem pieejamajām atrakcijām.
Ķemeru Nacionālajā parkā. Te laika gaitā fiksētas 9 no 16 Latvijā mītošajām sikspārņu sugām.
Ziemeļkurzeme (Dundaga) nosaukta par Latvijas sikspārņu galvaspilsētu.
Grutas alas. Grutas de Languin. Gvatemala. Iespaidīgas stalaktītu zāles. Saulrietā tumso pazemi pamet milzīgi sikspārņu bari - efektīgs skats.
Tutuilas sala Samoa arhipelāgā. Pieder ASV. Pagopago. Pārgājienā var satikt milzu sikspārņus.
www.latvijassiksparni.lv