Okers
- Detaļas
- Publicēts 09 Februāris 2013
- Autors Aliens.lv
Dabisks sarkanas krāsas dzelzi saturošs minerāls, ko aizvēsturisko mākslas darbu gleznošanai izmantoja senie mednieki-vācēji.
Ķīmija. Tas ir dzelzi saturošs minerāls, brūnā dzelzs rūda, limonīta pveids.
Okers satur ūdens molekulas saistītā veidā - 2Fe2O3+3H2O.
Krāsa – no dzeltenas līdz gandrīz melnai.
Lietošana. To pirms lietošanas samala pulverī un sajauca ar ūdeni, tādejādi iegūstot sarkanas krāsas putriņu zīmēšanai. Okera gleznojumi, kas tūkstošiem gadu ilgi sedz alu sienas un griestus, ir kā logs uz leduslaikmetā dzīvojošo cilvēku garīgo pasauli.
Senākās okera lietošanas pēdas:
- tādas redzamas uz cilvēku mirstīgajām atliekām apbedījumos tagadējās Izraēlas teritorijā, kas datējami ar apm. 100 000 gadus senu pagātni;
- cilvēku atstāti krāsas gatavošanai paredzēti rīku komplekti ar okera pēdām Blombas alā Dienvidāfrikā arī attiecināmi uz laiku pirms 100 000 gadiem;
- ar okeru zīmēts Šoves alā - ap 37 000 gadu atpakaļ.
Pirms 50 tūkst. gadu neandertālieši izmantoja dabiskās okera krāsvielas.
Aplūkojamie objekti.
Okera ieguves šahtas Jukatānā. Te (laikam trijās vietās) 2020.gadā maiju senpilsētas Tulumas apkārtnē ir uzietas 12 000 gadu senas okera ieguves šahtas - izskatās kā mākslīgo alu sistēma. Alās arheologi uzgājuši labi saglabājušās norādes orientācijai alās, ugunskuru paliekas un darbarīkus no akmens. Kaut kas tāds Amerikā uziets pirmo reizi.
Rusiljona. Roussillion. Krāsu ciems Provansā (Francija), kas vēl līdz XX gs. 30.gadiem bija okera ieguves centrs. Sarkano un rūsgano toņu maģija.
Raksti.
Dienvidāfrikā, Blombas alā atklāta 100 000 gadu sena okera ieguves darbnīca.
Saites.
Limonīti.
Simboliskā domāšana, abstraktā domāšana.