Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Kaučuks

Dabiskais kaučuks ir augu valsts produkts, ko satur dažu tropisko augu sula - latekss, kas sacietē baltā un ārkārtīgi elastīgā masā. Tāda ir, piemēram, Brazīlijas hevejas sula.

Vēsture. 1953.gadā vācu organiskais ķīmiķis K.Cīglers atklāja trietilalumīnija un titāna halogenīda jaukto katalizatoru etilēna polimerizācijai zemā temperatūrā un spiedienā, tādejādi lika pamatu stereoregulāro polimēru sintēzei, uz ko balstās sintētiskā kaučuka ražošana. 1963.gadā viņš saņēma Nobeļa prēmiju ķīmijā par polimēru pētīšanu.
Vulkanizācijas procesu atklājis Čārlzs Gudjērs, kas ilgstoši nesekmīgi pūlējās atrast veidu kā kaučuku padarīt praktiski izmantojamu, līdz tā paraugu ar sēru nejauši uzgrūda uz karstas plīts. Šobrīd viņa dibinātā kompānijas Goodyear gada apgrozījums sasniedzis 21 miljardu ASV dolāru.

Dabiskais kaučuks. No lateksa iegūtais dabiskais kaučuks satur lineāru, stereoregulāru poliizoprēnu (ap 93-94%), mazmolekulārus piemaisījumus - taukskābes, glikozīdus, olbaltumvielas, aminoskābes u.c.
Dabiskais kaučuks labi šķīst toluolā, benzīnā, tetrahlorogleklī un hloroformā. Temperatūrā virs 10oC ir amorfs, zemākā temperatūrā kristalizējas.
Dabisko kaučuku iegūst koagulējot filtrētu, atšķaidītu (15-20%) lateksu etiķskābes vai skudrskābes klātbūtnē. Koagulātu valcē, mazgā, žāvē, dekristalizē (apstrādājot ar tvaiku 50-70oC temperatūrā) un plasticē (apstrādājot uz valčiem vai maisītājos).
No dabiskā kaučuka izgatavo gumijas maisījumus, ko vulkanizē 130-170oC ar sēru paātrinātāju (tiazolu, tiurāmu) un aktivatoru klātbūtnē. Dabiskā kaučuka gumijai ir liela mehāniskā izturība un elastība (arī zemā temperatūrā), bet maza noturība pret šķīdinātāju, degvielu, minerāleļļu un ķīmisko vielu iedarbību. Tādēļ šo gumiju izmanto riepu, transportlenšu, dzensiksnu, amortizatoru, starpliku, elektroizolācijas materiālu ražošanā, no tās izgatavo plaša patēriņa preces - apavus, rotaļlietas, sporta inventāru, ā arī higiēnas un medicīnas izstrādājumus.

Acetilēna reakcijā ar ciānūdeņradi rodas akrilnitrils CH2-CHCN, ko izmanto sintētiskā kaučuka ieguvē.

Kaučuka atdalīšanai no lateksa izmanto elektroforēzi.

Sintētiskie kaučuki.
      Butadiēnkaučuki.
      Butadiēnnitrilkaučuki.
      Butadiēnstirolkaučuki.

      Butilkaučuki.
      Etilēnpropilēnkaučuki.
 
     Fluorkaučuki.