Galvaskausi
- Detaļas
- Publicēts 13 Augusts 2019
- Autors Redaktors
Evolūcija radījusi galvaskausu, lai cilvēkam pasargātu pašu svarīgāko, bet cilvēks tik viegli nepadodas vis - viņš izdomājis boksu un futbolu.
Vēsture. Vairākās neandertāliešu apmetnēs tika atrasti galvaskausi, kas bija gan vienkārši sašķaidīti, gan speciāli atvērti. Tā varēja būt nogalināšana, tai skaitā arī apēšanai, iespējams, noticis kaut kāds rituāls. Vēlāk šie galvaskausi tikuši izmantoti kā dzeršanas trauki.
Trauki no galvaskausiem bija atrasti arī 7000 gadu vecā agrīno zemkopju apmetnē Herksheimā Vācijā, kā arī vēl divās Madlēnas kultūras apmetnēs Francijā.
Senatnē dažādās pasaules vietās attīstījusies ļoti neparastā galvaskausu deformācijas tradīcija.
V gs.pmē. dzīvojošais sengrieķu vēsturnieks Hērodots vēsta par Dienvidkrievijas stepēs kopš VIII gs.pmē. mītošiem skitiem, kuri esot lietojuši ienaidnieku galvaskausus dzeršanas trauku vietā. Arī vikingiem bija šādas tradīcijas.
Vācu zoologs, anatoms un antropologs J.F.Blūmenbahs pētījis cilvēku un dzīvnieku galvaskausus.
Dmitrijs Anučins savā disertācijā rakstījis par cilvēku galvaskausu anomālijām, salīdzinot gan dažādos laikos dzīvojušos cilvēkus, gan dažādu rasu pārstāvjus, bet vēl vēlāk viņš rakstīja par amuletiem, izgatavotiem no cilvēku galvaskausiem.
Raksturīgākā pitekantropu pazīme ir ļoti masīvi uzacu valnīši un izstiepts galvaskauss ar zemu velvi.
Brahicefālija - brachys ("īss" - grieķu val.) + kephalē ("galva" - grieķu val.).
Brahikrānija - brachys ("īss" - grieķu val.) + kranion ("galvaskauss" - grieķu val.).
Lielākā cilvēka galvaskausu kolekcija pasaulē. Sanpedro de Atakamas pilsētiņā Čīlē atrodas Museo Arqueologico R.P.Gustavo Le Paige. Šai muzejā atrodas pasaulē lielākā galvaskausu kolekcija – ap 5000.
Raksti.
Britu senči gatavoja traukus no galvaskausiem.
Saites.
Galvaskausu trepanācijas.
Galvaskausu deformācijas.