Botulisms
- Detaļas
- Publicēts 23 Aprīlis 2023
- Autors Redaktors
Botulismus, no latīņu val. vārda botulus - "desa."
Uztura toksikoinfekcija, kūta cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimība.
Botulismu ierosina sporas veidojoša baktērija Clostridium botulinum, tai zināmi 6 seroloģiskie tipi, kas ārējā vidē ilgstoši saglabā dzīvotspēju. Inkubācijas periods no 2 stundām līdz 15 diennaktīm. Botulisma attīstībā galvenā nozīme ir klostrīdiju izstrādātam toksīnam (spēcīgākā bioloģiskā inde), kas rada traucējumus nervu impulsu pārvadē.
Cilvēks ar botulismu saslimst, lietojot uzturā inficētus produktus. Tādi visbiežāk var būt mājās gatavoti konservi. Raksturīgākās pazīmes: redzes traucējumi, nespēks, reibinis, sausa mute, runas un rīšanas traucējumi, muskuļu vājums. Smagākos gadījumos - elpošanas traucējumi. Ārstē ar antitoksisku serumu, antibiotikām.
Dzīvnieki ar botulismu inficējas, uzņemot bojātu, netīru vai nepareizi uzglabātu barību. Biežāk slimo zirgi, govis, aitas, kazas, putni, ūdeles, retāk - cūkas. Raksturīgi ir nervu darbības, kā arī košļāšanas un rīšanas traucējumi, kustību muskulatūras parēze un paralīze. Ārstē ar antitoksisku serumu. profilakse: deratizācija, pareiza barības sagatavošana un uzglabāšana, ūdelēm - vakcinācija.
Saites.
Infekcijas slimības.