Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Antropoloģija, filozofiskā

Filozofiska mācība par cilvēka dabu un būtību; šaurākā nozīmē - vācu filozofijas virziens XX gs., kas radīja ideālistiski traktētu cilvēka izpratni.

Cilvēka problēma saistījusi jau antīko filozofu, viduslaiku kritiešu teologu, renesanses un apgaismības laikmeta domātāju, kā arī jauno laiku filozofu uzmanību.
XX gs. 20.gadu beigās uz ideālistiskās dzīves filozofijas (V.Diltejs) un fenomenoloģijas (A.Huserls u.c.) bāzes veidojās filozofiskā antropoloģija, kas centās radīt sintētisku cilvēka izpratni, savdabīgi iztulkojot bioloģijas, psiholoģijas, socioloģijas u.c. zinātņu atziņas. Galvenās filozofiskās antropoloģijas idejas un metodoloģijas principi izklāstīti M.Šēlera darbā "Cilvēka stāvoklis kosmosā" (1928.g.) un H.Plesnera darbā "organiskās pasaules etapi un cilvēks" (1928.g.).
M.Šēlera mācība izvirzīja metafizisku principu par cilvēka eksistenci viņa "garā," kas sublimē bioloģiskās vēlmes un pārvērš "eksistences vidi" par "kultūras pasauli."
M.Šēlera mācību turpināja H.E.Hengstenbergs, F.J.Rintelens, A.Gēlens un E.Rothakers, kurš izstrādāja t.s. kultūras antropoloģiju.
H.Plesers izveidojafilozofiskās antropoloģijas bioloģisko novirzienu, kam raksturīga fenomenoloģiska nostādne: cilvēka izpratne jāpanāk, aprakstot struktūras, kas  veidojas "organiskā" un vides mijiedarbībā.
Tika izstrādāti arī citi filozofiskās antropoloģijas varianti. Tie centās filozofiskās antropoloģijas ietvaros radīt iluzorus personības modeļus un skaidrot cilvēka dzīves jēgu kā viņa fundamentālu īpatnību, kas izriet no kādas vispārējas "ārpus laika pastāvošas" jēgas.
Filozofiskās antropoloģijas attīstību pēc II Pasaules kara ietekmēja eksistenciālisma, pragmatisma un strukturālisma idejas, tika mēģināts eklektiski apvienot antropoloģisko pieeju ar marksisma principiem - Ž.P.Sartrs u.c.

Saites.
Antropoloģija un antropologi.
Filozofija un filozofi. 

 

Akustiskais filtrs

Sistēma, kas skaņas enerģijai noteiktos frekvenču apgabalos, piemēram, visām dzirdamajām skaņām, rada palielinātu caurlaidību vai vājinājumu.

Galvenokārt konstruktīvi elementi akustiskā filtra veidošanai ir daļēji noslēgtas telpas ar noteikta izmēra tilpumiem, kuros izmanto vai nu gaisa elastību, vai inercialitāti, kā arī poraina materiāla, piemēram, īpaša auduma, slāņus, kas caurplūstošajai skaņas enerģijai rada aktīvu pretestību. 

Akustiskā filtra aprēķināšanai lieto dinamisko analoģiju, gaisa elastību un inercialitāti pielīdzinot elektriskās ķēdes kapacitātei un induktivitātei, akustiskos filtrus izmanto iekšdedzes dzinēju klusināšanai, trokšņu pārvades vājināšanai ventilācijas šahtās, mikrofonu amplitūdas-frekvenču raksturlīknes korekcijai u.c. mērķiem.

Radioelektronikā lieto akustoelektroniskos virsmas viļņu filtrus - akustiskos filtrus, kuros mehāniskās svārstības izplatās pa pjezoelektrisko materiālu (piemēram, kvarca kristāla) virsmu; tas darbojas kā elektromehāniskais pārveidotājs. Ar kristālam uzklātu elektrodu palīdzību to var ieslēgt elektrisko svārstību ķēdē un izmantot vienlaikus par frekvenču joslas filtru un aiztures līniju. Virsmas viļņu akustiskos filtrus izmanto ļoti augstām frekvencēm ultraskaņas apgabalā; to priekšrocības - nelielie izmēri un masa.

Saites.
Akustika un akustiķi.

Arheotoksikoloģija

Kā liecināja zinātniskā nozares literatūra un līdzšinējie arheotoksikoloģiskie pētījumi, Eiropa iepazinās ar kokaīnu tikai XIX gadsimtā, kad tika atklāts, kā sintezēt koncentrētus, viegli uzglabājamus kokaīna hidrohlorīda sāļus.

Aspergera sindroms

Viens no autisma veidiem.

Saites.
Autisms.

Arābijas pļāpa

Otro eksperimentu balstīja uz putna, saukta par Arābijas pļāpu, izturēšanos. Līdzīgi kā daudzi citi putni, pļāpas bieži apvienojas lielākos pūļos, lai apmulsinātu, iebiedētu un iznākumā padzītu lielākus plēsējus, kā piemēram vanagus. Izmantojot datormodelēšanu, pētnieki secināja, ka vājajam pļāpam pievienošanās uzbrūkošajam baram ir visizdevīgākā rīcība, jo plēsēji šādos gadījumos tiek uzvarēti nevis ar atsevišķo bara locekļu spēku, bet ar to daudzumu.