Dabas pieminekļi
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 11 Jūlijs 2025 14:23
- Autors Redaktors
Atsevišķi izcili un reti sastopami aizsargājami dabas veidojami vai nelielas teritorijas, kam ir zinātniska, estētiska vai kultūrvēsturiska nozīme.
Vēsture. Terminu pirmais pielietoja vācu ģeogrāfs A.Humbolts 1819.gadā, nosaucot par dabas piemineklļiem izcilus, vecus kokus.
XIX gs. vidū par dabas pieminekļiem atzina arī zinātniski nozīmīgus ģeoloģiski ģeomorfoloģiskus objektus.
XIX gs. beigās un XX gs. sākumā ar šo terminu apzīmēja ļoti dažādus aizsargājamos dabas objektus un teritorijas.
Termins "dabas pieminekļi" joprojām tiek izmantots dažādās nozīmēs.
Dažādās valstīs noteikts dabas objekta platības limits, piemēram, Vācijā tas ir 5 ha.
Dabas pieminekļi Latvijā. Latvijā pirmais lēmums par dabas pieminekli pieņemts 1923.gadā, tajā minētis visi valsts aizsardzībā esošie dabas objekti - arī retie augi un dzīvnieki.
LPSR MP pirmo dabas pieminekļu sarakstu apstiprināja 1952.gadā, papildināja 1957.gadā.
Saskaņā ar Latvijas PSR MP 1977.gada 15.aprīļa lēmumu par dabas pieminekļiem atzīti 1395 dižkoki, reti un īpatnēji koki. Īpašu grupu veido kultūrvēsturiskie dabas pieminekļi, kuru raīšanā aktīvi piedalījies cilvēks: 173 senie lauku parki un dendroloģiskie stādījumi 2107 ha apmērā un 8 dzirnavu dīķi 135 ha apmērā.
Saites.
Daba.
Dežņova rags
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 15 Jūnijs 2025 11:08
- Autors Redaktors
Arī Čukotskijnoss.
Rags Čukču pussalas ZA, Krievijas galējais sauszemes austreņu punkts.
Nosaukts krievu ceļotāja S.Dežņova vārdā.
Saites.
Čukču pussala.
Diksona sala
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 30 Decembris 2024 19:43
- Autors Redaktors
1985.gadā aculiecinieks Cicinskis un viņa komandēta karavīru grupa Diksona salā novēroja kā NLO lēni ievilkās stari.
Dienvidsendviču salas
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 12 Jūnijs 2025 09:36
- Autors Redaktors
Folklendu salas administratīvi ietver arī Dienvidsendviču salas un Dienviddžordžiju, uz kurām attiecināms Antarktikas starptautiskais tiesiskais režīms.
Dinozauru pēdu nospiedumi
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 10 Augusts 2024 20:43
- Autors Redaktors
Daudzas vietas pasaulē, kurās saglabājušies dinozauru pēdu nospiedumi.
Bolīvijas dinozauru pēdu siena. Tā atrodama netālu no Bolīvijas senās galvaspilsētas Sukres, un liecina, ka šai apvidū pirms 68 miljoniem gadu mitušas ap 40 dinozauru sugām. Laikam ap 500 dinozauru pēdām?
Portugāles dinozauru pēdu nospiedumi. Kādu laiku tika uzskatīti par lielākajiem, kamēr nebija atklāti Hisarlikas nospiedumi Uzbekijā.
Hisarlikas grēdas dinozauru pēdas. Lielākie un skaidrākie dinozauru pēdu nospiedumi pasaulē, kas atrodas Hisarlikas kalnu grēdas nogāzē tektoniskas nobīdes vietā Uzbekijā (līdz tam par lielākajām dinozauru pēdām tika uzskatīti nospiedumi Portugālē). Uzbeku pēdu celiņa garums sasniedz 300 m (vairāk kā 2 reizes garāks par portugāļu pēdām). Pēdu nospiedumus dinozauri atstājuši 75 miljonus gadu atpakaļ, tie ļauj noteikt to sugu, vecumu un izmērus. Uzbekijas, ASV, Anglijas un Šveices zinātnieki to pētījuši XXI gs. sākumā.
Kugitangas plato dinozauru pēdas. Neliels kalnu līdzenums Turkmēnijas austreņos, kurā uzietas labi saglabājušās dinozauru pēdu ķēdes kopā ar cilvēka pēdām.
Gruzijas dinozauru pēdas.
Sahāras dinozauru kapulauks.
Fletrokas platforma Austrālijā. Viktorijas pavalstī. Paleontologi tās atklāja 2006.gadā. Apkārtne ir pazīstama ar dinozauru fosilijām un ir viens no retajiem ledus laikmeta dinozauru objektiem pasaulē. 2017.gada beigās atklājās, ka kāds vandālis dinozaura pārakmeņotajam pēdas nospiedumam noskaldījis aptuveni 30 centimetrus platu gabalu.
Saites.
Dinozauri.