Saigo Takamori (1828.-1877.g.)
- Detaļas
- Publicēts 10 Marts 2024
- Autors Redaktors
Japāniski - 西鄕 隆盛.
Japāņu samurajs, militārais un valsts darbinieks.
Dzīvesgājums. Dzimis 1828.gada 23.janvārī.
Sākuma atbalstīja pretestības kustību pret faktiskajiem Japānas valdniekiem - sjōguniem no Tokugavas dzimtas. Viņu pretinieki apvienojās ap imperatoru Mucuhito (Meidzi), kas kāpa tronī 1867.gadā 14 gadu vecumā. Cīņa par varas atgriešanu mazgadīgajam imperatoram vēsturē iegāja ar nosaukumu Meidzi restaurācija.
Takamori bija viens no izlēmīgākajiem sjōgunu gāšanas piekritējiem, un tieši viņš izveidoja atmiju, kas tos izšķiroši sagrāva.
Pirmajos Mucuhito valdīšanas gados viņam bija liela ietekme. Tomēr viņa uzskati par tālāko valsts attīstību nonāca krasā pretrunā ar pārējo valdības locekļu uzskatiem. Saigo Takamori bija pret valsts modernizāciju un Japānas orientēšanos uz Eiropas valstīm un ASV reformu gaitā. Bez tam viņš bija arī Korejas aneksijas piekritējs, ko arī nevēlējās pārējā valdība.
1873.gadā Saigo Takamori izstājās no valdības, tomēr saglabāja militārās iestādes vadītāja amatu. Takamori apmetās dzimtaja Kagosimas pilsētā.
1876.gadā Meidzi valdība atņēma samurajiem visas privilēģijas un priekšrocības. Tāpat tiem tika aizliegts nēsāt īpašās frizūras, kas norādīja uz to piederību karavīru klanam.
1877.gadā sākās sacelšanās, kuru vadīja Saigo Takamori. Tā tika apspiesta dažos mēnešos. Pēdējā kaujā pie Sirojamas pils karotāju skaits bija 60:1 valdības spēku labā. Saigo Takamori tika smagi ievainots kaujā un 24.septembrī mira no ievainojumiem, pēc citiem datiem - veica harikiri.
Pēs sakāves un bojāejas Saigo Takamori kļuva leģendārs. Lai gan samuraji vairāk nedumpojās, tomēr valdība skarbi izrēķinājās ar nemierniekiem, vairākus tūkstošus sodīja ar nāvi. Tomēr, ņemot vērā "pēdējā samuraja" popularitāti, Meidzi viņu 1889.gadā apžēloja - protams, skaists žests un tikai.
Nospiedums civilizācijā.
Viņš kalpojis kā prototips galvenajam varonim Holivudas filmā "Pēdējais samurajs."
Saites.
Samuraji.