Pečoras Lauras klosteris
- Detaļas
- Publicēts 05 Janvāris 2023
- Autors Redaktors
Ukrainiski - Ки́єво-Пече́рська ла́вра.
Pareizticīgo alu klosteris Dņepras labajā krastā Kijevā.
Vēsture. Klosteris dibināts 1051.gadā Jaroslava Gudrā valdīšanas laikā.
Ukraunas PSR laikā klosteris kalpoja kā muzejs - tādu statusu tas ieguva 1926.gadā. Tolaik muzeja darbinieki, vadot ekskursijas, pie viena veica arī ateistisku propagandu, proti, ka nekā svēta un pardabiska muzeja fondos nav.
Apraksts. 28 ha platībā. Zeltīto kupolu kompleksā atrodas klosteris, vairākas baznīcas, zvanu torņi, celles, muzeji, saimniecības ēkas un pazemes labirinti - katakombas.
Katakombu un eju kopējo garumu lēš uz 500 m. Eju augstums ir ap 2 m, platums - 1 m. Katakombu pazeme veidota divos stāvos: 5-10 m dziļumā un 20 m dziļumā.
Mumificētie mūki. Aiz stikliem guļ mumificēti mūki. Skeptiķi uzskata, ka tie nesadalās alu atmosfēras īpašību dēļ - tās atrodas dabiskos un sausos kaļķakmens slāņos, kuros cauru gadu saglabājas vienāda gaisa temperatūra un mitrums. Tomēr, kad katakombas atvēra, izrādījās, ka mumificētā stā voklī bija tikai daļa mirušo mūku. Pārējie kapi bija tādi pat kā kapi jebkur citur pasaulē.
Lai atminētu šo fenomenu, zinātnieki esot veikuši veselu virkni pētījumu. Pirmkārt, tika paņemti un izpētīti gaisa paraugi - paraugi gan no katakombām, gan arī tieši no netrūdošo mūku apbedījumiem. Tā kā mūku sarkofāgi nebija noslēgti hermētiski, tad uzskatīja, ka gaisam gan sarkofāgos, gan katakombās jābūt vienādam. Tomēr izrādījās, ka starp šiem gaisiem ir būtiskas atšķirības. Lai gan katakombu gaiss jau tā pat ir ļoti tīrs, tad gaiss sarkofāgos satur 9-10 reizes mazāk mikroorganismu neka katakombu gaiss. Bet īpaši kaitīgās hemolītiskās baktērijas, kas noārda asins eritrocītus, sarkofāgu gaisā netika atrastas vispār. Tātad kādi nezināmi faktori traucēja šo mikroorganismu augšanai, tā radot gandrīz vai sterilu gaisa tīrību.
Tāpat arī tika pētīta mūmiju iedarbība uz bioloģiskiem objektiem - augu, galvenokārt kviešu sēklām. Šo eksperimentu rezultātā tika noskaidrots, ka svēto pīšļu klātbūtnē būtiski pastiprinās asnu augšanas spēks. Un tā - attīstības sākuma stadijās tiem bija 2-3 reizes lielāka zaļoksnes masa, nekā kontrolparaugos. Izrādījās, ka tas vēl nav viss!
Piemēram, vienā no eksperimentiem kviešu graudi tika apstaroti ar nāvējošu radiācijas devu. Pēc tam daļu no apstarotajiem graudiem novietoja blakus svēto pīšļu sarkofāgiem. Kad šo graudu grupu iesēja, no tiem izauga pilnīgi normāli asni. Tās grupas graudi, kuri sarkofāgiem blakus nebija atradušies, vispār neizdīga.
Pētnieku uzmanību piesaistīja arī šķidrums, ko izdala klostera svēto galvaskausi. Tāda šķidruma izdalīšanās jau bija novērota visai sen - daži galvaskausi reizēm mēdza "raudāt, t.i. izdalīt patīkami smaržojošu eļļainu šķidrumu. Tādēļ šie galvaskausi tika ievietoti stikla un sudraba traukos, kas atradās klostera pazemē, lai šo šķidrumu savāktu. Daži no šiem galvaskausiem ir pat tūkstoš gadu veci.
Veci ļauži atceroties, ka galvaskausi pārstājuši "raudāt" 1926.gadā, kad klosteris pārvērsts par muzeju. Bet, kad sakarā ar Krievzems kristīšanās tūkstošgadi daļu muzeja ēku atgrieza pareizticīgo baznīcas valdījumā, daži no šiem galvaskausiem atkal "apraudājās." Šo "raudāšanu" konstatēja paši muzeja zinātniskie darbinieki.
Kijevas Medicīniskā insitūta ļoti rūpīgi izpētīja "saraudāto" šķidrumu. Rezultātā 3 pazistami medicīnas speciālisti un profesori - Iraīda Konceviča, Jurijs Hmeļevskis un Ivans Bobriks sastādīja atskaiti, kurā bija teikts sekojošais: "Paraugu ķīmiskā analīze bija veikta Kijevas Medicīnas institūta Bioķīmijas katedras laboratorijā. Analīze parādīja: visi paraugi ir augsti attīrītas eļļas, kas nesatur augstākās taukskābes, to apstiprina ēsterifikācijas un metilēšanas reakciju neesamība... Paraugos netika atrasti neorganiskie fosfāti un amonija joni, kas liecina par organisko vielu sabrukšanas procesa neesamību... Pētnieki noskaidrojuši, ka parauga Nr.20 100 ml škidruma ir 20 mg olbaltuma, paraugā Nr.9 - 13 mg, bet paraugā Nr.4 - 70 mg. Dotais rādītājs ir raksturīgs tikai dzīvam organismam..."
Ieejot te sievietei vajag lakatiņu. Labi būtu nopirkt kādu svecīti.
Varjagu alas. Te kaut kādas tādas esot.