Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Jeruzālemes patriarhi

Narkiss (II gs.). Pirmo reizi rakstu avotos ziņas par uguns brīnumu Tā Kunga kapa baznīcā Jeruzālemē sniedzis Eisēbijs. Viņš stāsta kādu epizodi, kas norisinājusies II gs. patriarha Narkisa laikā: "Lieldienu dievkalpojuma laikā kādā brīdī lampadā aptrūkās eļļas. Tās vietā ielēja ūdeni no Siloāmas avota [ūdens avots Jeruzālemē, Aliens.lv]. Negaidīti baznīcu apgaismoja spilgta gaisma, un lampadā no jauna uzliesmoja uguns, kas dega līdz dievkalpojuma beigām."
Šo Eisēbija sniegto ziņu bieži uzlūko kā pirmo sakarā ar Svētlaimīgo uguni, kas katras Lieldienas brīnumainā kārtā nonāk no debesīm vēl tagad. Tomēr kritiķi iebilst, ka Eisēbija aprakstījis tikai un vienīgi brīnumainu ūdens pārvēršanos svaidāmajā eļļā, un neko nav teicis ne par kādu uguns nākšanu no debesīm.

Teofīls (IV gs.). Pirmo reizi Uguns esot parādījusies Jeruzalemes patriarha Teofīla lūgšanas laikā. Kopš tā laika tā kļuvusi par pareizticīgo kristiešu visvairāk daudzināto brīnumu. 

Modests (VII gs.). 614.gadā ieņēma Jeruzālemi. Karadarbības rezultātā stipri tika bojāts Tā Kunga kapa baznīcas komplekss, tomēr inoka Modesta (vēlākais Jeruzālemes patriarhs) vadībā un par imperatora Iraklija un Hozroja sievas Marijas (kristiete) līdzekļiem vēlāk 616.-626.gados bojājumi tika novērsti.

Teodosijs (863.-879.g.). Bernards Svētlaimīgās uguns brīnumu apraksta tā: “Pashas priekšvakarā, Lielajā sestdienā, rīta dievkalpojuma laikā, Tā Kunga kapa baznīcā, pēc Kirie eleison ("Kungs, apžēlojies") nodziedāšanas, nonāk eņģelis un aizdedzina lampādas, kas karājas virs Tā Kunga kapa. Patriarhs nodod šo uguni bīskapam un beidzot visai tautai, lai katrs var šo uguni ienest savās mājās. Tagadējo patriarhu sauc Teodosijs (863.-879.g.), šo posteni viņš ieņēma savas svētbijīgās dzīves dēļ.”

Paīsijs (XVII gs.). Rakstīja Aleksejam I Romānovam: "Svētā Trīsvienība... labvēlīga piedāvāt Jums lielā ķeizara Konstantīna, Jūsu vecvectēva, troni, lai atbrīvotu dievbijīgos un pareizticīgos kristiešus no nešķīstām rokām, no nikniem zvēriem."

Saites.
Jeruzālemes patriarhāts.