Izolacionisms un izolacionisti
- Detaļas
- Publicēts 12 Jūnijs 2020
- Autors Redaktors
Koncepts pretējs difūzionismam, kas noliedz, ka senatnē varētu būt pastāvējusi kultūru mijiedarbība starp Vidusjūras reģiona kultūrām un Ameriku.
Viņi saka, ka, lai arī ir daudzas līdzības starp seno Tuvo Austrumu civilizācijām un pirmskolumba Amerikas senajām civilizācijām, nekādi sakari starp tām nevarēja būt, jo tās atdalīja Atlantijas okeāns.
XIX gs. vēsturē bija stipri pārstāvēts difuzionisms, proti, pētnieki meklēja kultūras ietekmi starp Inku, Maiju un Acteku civilizācijām Jaunajā pasaulē un Veco pasauli - pārsvarā ēģiptiešu, indiešu un ķīniešu civilizācijām. Tomēr XIX gs. beigās situācija kardināli mainījās. 1879.gadā pie Smitsona institūta tika nodibināts Amerikāņu etnoloģijas birojs. Par tā direktoru tika iecelts ASV Pilsoņu kara varonis majors Džons Pauels. Viņš daudz enerģijas veltīja indiāņu tautu kultūru pētīšanai, ceļoja un vāca senlietas. Pie viena viņš bija arī kategorisks difuzionisma koncepcijas pretinieks, uzskatot, ka abu Ameriku indiāņu civilizācijas izveidojušās patstāvīgi bez Vecās pasaules kulturālās ietekmes. Tādejādi amerikānistikas koncepcija nomainījās par 180o - no difuzionisma uz izolacionismu.
Saites.
Difūzionisms un difūzionisti.