Filozofijas nabadzība, grāmata
- Detaļas
- Publicēts 22 Oktobris 2024
- Autors Redaktors
K.Marksa grāmata, viens no pirmajiem attīstītā marksisma darbiem, kur iztirzāti K.Marksa ekonomiskās mācības un kopā ar F.Engelsu izstrādātās vēsturiskā materiālisma izpratnes un zinātniskā sociālisma pamati.
Grāmatas apakštituls - "Atbilde uz Prudona k-ga "Nabadzības filozofiju."' Tā sarakstīta franču valodā 1847.gada sākumā, publicēta 1847.gada jūlijā.
Darbā ir divas nodaļas: pirmajā kritiski aplūkoti franču sīkburžuāziskā ekonomista un filozofa P.Ž.Prudona ekonomiskie uzskati, otrajā - to filozofiskais pamats. K.Markss vēršas pret P.Ž.Prudona sīkburžuāziskajām ilūzijām un to dialektisko frazeoloģiju un secina, ka tās nepaceļas pāri buržuāzijas redzeslokam, bet viņa kapitālistiskās sabuiedrības reformu plāni, kas ignorē ražošanas noteicošo lomu, atstāj neskartu kapitālitisko iekārtu.
Lielu vērību K.Markss veltījis G.V.F.Hēgeļa dialektikas kritikai un materiālistiskas dialektikas izstrādei, pievēršas tās pamatlikumiem, vēsturiskuma principam, vēsturiskā un loģiskā problēmai un pirmo reizi formulē tēzi par ražošanas attiecību atbilstību ražotājspēku raksturam. Grāmatā tiek zinātniski analizēts kapitālistiskas ražošanas veids un izvirzīti vairāki marksistiskās politekonomijas principi. K.Markss attīstījis ekonomisko kategoriju materiālistisko izpratni: tās ir sabiedrisko attiecību teorētiskās izteiksmes. K.Markss analizējis proletariāta ekonomisko stāvokli, ekono miskās un politiskās cīņas attiecības, šķiru cīņas uzdevumus, pamato buržuāziskās sabiedrības revolucionāras pārveidošanas nepieciešamību un proletariāta vēsturisko lomu.
Grāmatas nobeigumā K.Markss atzīmējis, ka "strādnieku šķiras atbrīvošanās nosacījums ir visu šķiru likvidēšana... Bet līdz tam laikam antagonisms starp proletariātu un buržuāziju ir šķiras cīņa pret šķiru, cīņa, kas novesta līdz savai augstākajai izpausmei, nozīmē totālu revolūciju... Tikai tādos apstākļos, kur nav šķiru un nav šķiru antagonisma, sociālās evolūcijas vairs nebūs politiskas revolūcijas..." /"Filozofijas nabadzība," Rīga, 1968.g., 149.-150.lpp./
Marksisti uzkata, ka šī grāmata kā cīņas ierocis pret pseidosociālistisko un sīkburžuāzisko ideoloģiju ir saglabājusi savu teorētisko vērtību arī mūsdienu ideoloģiskās cīņas apstākļos.
Saites.
K.Markss (1818.-1883.g.).