Enki un Ninhursaga
- Detaļas
- Publicēts 09 Februāris 2013
- Autors Aliens.lv
Mīts saglabājies 3 babiloniešu manuskriptos.
Te stāstīts kā Ea aplido savu māsu Ninhursagu ar nodomu iegūt viņu. Tā viņam dzemdēja meitu, kuru arī paveda Ea, tā viņam dzemdēja mazmeitu. Ninhursaga viņu nolādēja un Ea kļuva paralizēts. Viņa kalps Izimuds ar dažādu augļu palīdzību cenšas izdziedināt savu saimnieku.
Pēc tam, kad dieviete Ninhursaga bija nolādējusi Enki par viņa incestuālajām attiecībām ar savām meitām (mīta konteksts: Enki pārgulēja ar savām meitām: Uttu pretestība un Ninhursagas izaudzētie astoņi augi bija mēģinājums atjaunot līdzsvaru, ko Enki izjauca, apēdot augus), dievs smagi saslima.
Mītā “Enki un Ninhursaga” pēc tam, kad Ninhursagas lāsts ir atņēmis Enki spēkus, dievi sēž putekļos. Arī šajā gadījumā tā ir lapsa, kas apņēmās sameklēt dievieti Ninhursagu, kura ir kaut kur paslēpusies.
Pati dieviete pēc tam nozuda un neviens nezināja, kur viņu meklēt. Šajā brīdī stāstījumā parādās lapsa, kas jautā Enlilam: “Ja es pie tevis atvedīšu Ninhursagu, kāda būs mana atlīdzība?” Enlils atbild: “Ja tu atvedīsi Ninhursagu pie manis, es tev savā pilsētā uzcelšu divus bērzus [iespējams, ka šumeru vai babiloniešu teksta oriģinālajā valodā nosauktie koki nebija bērzi, bet tā to tulkojuši agrākie šumerologi, lai eiropiešiem būtu saprotamāk.] un tavs vārds būs slavens.” Lapsa gatavojas ceļam, taču šeit teksts pārtrūkst. Tomēr ir skaidrs, ka misija bijusi veiksmīga, jo Ninhursaga atgriežas un piekrīt izdziedināt Enki.
Tā kā Enki ir pazemes saldūdens okeāna (Abzu) dievs, kas baro upes un avotus, dieva slimība, visticamāk, simbolizē traucējumus saldūdens piegādē. Līdz ar to Enki atveseļošanās nozīmē arī dzīvības uzturēšanai nepieciešamā ūdens atjaunošanos.
Abos tekstos redzams viens kopīgs motīvs: dieva prombūtne izraisa eksistenciālu krīzi saistībā ar ūdeni. Enki slimības gadījumā runa ir par pazemes saldūdens avotu izsīkumu. Savukārt mītā par Iškura gūstu dieva neesamība nozīmē lietus trūkumu, kas Mezopotāmijā ir vienlīdz bīstams signāls. Tā kā mītam “Enki un Ninhursaga” ir laimīgas beigas, tas dod pamatotu iemeslu domāt, ka arī NI 12501 stāstā par Iškūra atbrīvošanu no pazemes lapsas misija arī bijusi sekmīga.
Saites.
Šumeru literatūra.