Higrīns
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 09 Oktobris 2024 14:35
- Autors Redaktors
Toksikoloģiskajās analīzēs atklājās, ka divās no deviņām smadzenēm ir atrodami kokas krūma augu lapu komponenti – kokaīns, benzoilekgonīns (kokaīna neaktīvais metabolīts) un higrīns. Sintētiskā kokaīna lietotājiem organismā nav atrodams higrīns, jo šis alkoloīds sintēzes procesā tiek zaudēts. Respektīvi – higrīna klātbūtne paraugos viennozīmīgi liecina, ka attiecīgie indivīdi ir košļājuši vai citā veidā (kā uzlējumu) lietojuši kokas krūma lapas.
Hermeneitika
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 02 Oktobris 2024 22:49
- Autors Redaktors
XIX gs. sākumā veidojās teksta kritikas un interpretācijas māksla jeb hermeneitika. Teksta kritikas metodi izveidoja K.Lahmanis, pilnveidoja E.Rode, U.Vilamovics-Mellendorfs.
Hidras
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 15 Augusts 2024 07:06
- Autors Redaktors
Hydra.
Primitīvi, līdz 10 milimetrus lieli polipi - ir īpašas ar to, ka tām nenovēro nekādas novecošanās pazīmes un, atbilstoši dažiem pētījumiem, labvēlīgos apstākļos tās, iespējams, varētu dzīvot neierobežoti ilgu laiku. Šo īpašību hidrām nodrošina cilmes šūnas, kurām līdz ar vecumu nesamazinās aktivitāte kā tas notiek citos organismos. Ja izdotos izprast hidru mūžīgās dzīves noslēpumu, tas varētu palīdzēt labāk izprast arī sarežģītāku dzīvnieku, tai skaitā cilvēka novecošanās mehānismus. Šī iemesla, kā arī hidru ievērojamo reģenerācijas spēju dēļ to izpēte saista daudzus biologus.
Pētot sīka saldūdens dzīvnieciņa hidras, spēju saglabāt "mūžīgo" jaunību, Ķīles universitātes (Vācija) zinātnieki negaidot atklājuši, ka gēns, kas to nodrošina var būt saistīts arī ar cilvēku novecošanos. Raksts par pētījumu publicēts ASV Zinātņu akadēmijas rakstu krājuma 2012.gada 12.novembra numurā.
Hidroksils
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 04 Jūnijs 2024 12:18
- Autors Redaktors
Attēlu spektrogrāfiskā analīze uzrādīja ievērojamu (līdz 1%) ūdens un ūdenim līdzīga savienojuma - hidroksila - klātbūtni Mēness virsmas iežos.