Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Čužas, čužu ģints

Pentaphilloides, arī Dasiphora.
Rožu dzimtas ģints, bieži to apvieno ar platkājiņu (Potentilla) ģinti.

Ziemeļu mērenajā joslā. 15 sugas, Latvijā tikai krūmu čuža (Pentaphilloides fruticosa) - pie Kandavas, atrodas valsts aizsardzībā. Krūmu un Fridrihsena čužu (Pentaphilloides friedrichsenii) audzē kā dekoratīvos krūmus.

Saites.
Rožu dzimta.

Čūskzivs

Nerophis ophidion.
Adatzivjveidīgo suga.

Garums 25-30 cm. Planktonfāga. Malnajā jūrā un Vidusjūrā, Atlantijas okeāna Eiropas piekrastē līdz Ziemeļnorvēģijai, arī Baltijas jūrā.

Latvijas piekrastē reti. Latvijā tikai adatzivju dzimtas (Syngnathidae) 2 ģintis un 2 sugas - adatzivs un čūskzivs.

Saites.
Adatzivis.

Čūskogas, čūskogu ģints

Paris.
Liliju dzimtas ģints.

Daudzgadīgi lakstaugi. Eirāzijā. 20 sugas, Latvijā tikai četrlapu čūskoga (Paris quadrifolia), kam 4-5 lapas stumbra augšdaļā vienā mieturī. Indīgs augs, sevišķi sakneņi un zilimelnās ogas. Diezgan bieži visā valstī mitros, ēnainos mežos, krūmājos.

Saites.
Liliju dzimta.

Čūsku inde

Dažu čūsku sugu indes dziedzeru sekrēts.

Bezkrāsains, dzeltenīgs vai zaļgans šķidrums. Sausā veidā var uzglabāt līdz 23 g. Satur dažādas bioloģiski aktīvas vielas, kas pastiprina hipofīzes un virsnieru garozas funkcijas. Dažādu sugu čūskām indes īpašības ir  atšķirīgas. Klaburčūsku un odžu indē ir hemoragīns, kas izraisa audu nekrozi, kobru indē ir daudz neirotoksīnu, kas paralizē elpošanas centru.

Čūsku indi izmanto medicīnā serumu gatavošanai, pret nervu un muskuļu sāpēm, dažu alerģisku slimību ārstēšanai.

Saites.
Čūskas.
Indes un toksīni.

 

Čūskneša zvaigznājs

Čūsknesis (V).
Ekvatoriāls zvaigznājs Piena Ceļā, kas dala divās daļās Čūskas zvaigznāju.

Vēsture. Senie grieķi to dēvēja par Ofiuhos, bet tā latīniskais nosaukums ir Serpentariuss. Senie grieķi Čūskneša zvaigznāju, kas sadala Čūskas zvaigznāju divās daļās - galvā un astē, saistīja ar ārstniecības dievu Asklēpiju.

Spožākā ir balta 2,0. vizuālā zvaigzņlieluma zvaigzne Čūskneša alfa (arābiski - Ras Alhague). Šajā zvaigznājā atrodas Bārnarda zvaigzne - otra tuvākā zvaigzne Saules sistēmai pēc Centaura Alfas sistēmas.

Čūskneša zvaigznājs nav zodiaka zvaigznājs, taču saule tajā atrodas ik gadus no 27.novembra līdz 17.decembrim. Tādēļ šo zvaigznāju mēdz dēvēt arī par 13.zodiaka zvaigznāju. Ja būtu nevis 12, bet 13 zodiaka zvaigznāju, tad šajā zīmē dzimušie būtu no 30.novembra līdz 18.decembrim.

Novērojams vasarā.

Saites.
Zvaigznāji.