Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Tahterostāma stūpa

Takht e Rostam - "Rustama tronis" (persiešu val.).
Monolīta apakšzemes akmens stūpa Afganistānā.

Atrašanās vieta. Afganistāna, 3 km attālumā no Sananganas pilsētas.

Vēsture. Stūpa uzcelta apmēram IV-III gs.pmē., laikā, kad šais apvidos nonāca budisms.
Vietējie šo būvi sauc par "Rustama troni," t.i. persiešu ķēniņa vārdā, kas šeit valdījis VII gs.pmē. saskaņā ar leģendu, ķēniņš stūpu uzcēlis pus dienas laikā.

Apraksts. Milzīga pussfēra, kas izcirsta kaļķakmens klintī. Lejā pie stūpas var nonākt pa izcirstu eju klints sānos, bet ieejas pašā stūpā nav. Stūpas virsotnē ir harmika, kas ir taisnstūra formas izvirzījums ar tukšu vidu un ieeju tajā.
Stūpā redzamas vandālisma pēdas - iedragāts ir viens no harmikas stūriem, bet lielās stūpas pamatos ir apjomīgs izcirtums - droši vien kāds meklējis dārgumus.

Stūpas apkārtējās klintīs atrodas visai primitīvi izgrebtas alas, bet viena no tām izveidota krietni kvalitatīvāk un tai ir kupolveida griesti. Tuvumā atrodas arī palielu akmens kvadru platforma, kas bijuši sastiprināti ar metāla skavām 0 uzskata, ka te bijusi persiešu ķēniņa Kambīza II kapene.

Saites.
Stūpas.
Afganistāna.

Tegns

Þegn.
Tituls Skandināvijā.

Senākais tegna pieminējums atrodams apmēram ar 900.gadu datētos ierakstos rūnakmeņos Dānijā. Titulam ir dažādi tulkojumi no senziemeļnieku valodas kā brīvs cilvēks, nodevu devējs, vasalis. Atbilstoši anglosakšu avotiem, Anglijā tegns ierindojās pa vidu starp brīviem ļaudīm un titulu mantojošiem labiešiem.

Zinātniskajā vidē notiek plaša diskusija par to, kāda bija tegnu loma sabiedrībā. Norādot uz tegnu statusu bijušajās dāņu pārvaldītajās Anglijas zemēs X gadsimta beigās, tiek uzsvērta viņu tiešā saite ar ķēniņu. Neapšaubāmi augstu vērtētais tegna statuss norāda, ka IX un X gadsimta mijā līdztekus līdz tam dominējošajām klana asins saitēm Dānijā pamazām nozīmīgāka kļuva arī lojalitāte ķēniņa centrālajai varai.

Tronheimas katedrāle

Tronheimas katedrāle.

Tumi

Tome vai Tume - "nazis" (kečvu val.).
Tradicionāls seno peruāņu nazis, kas kļuvis par Peru senās kultūras simbolu.

Ar vārdu "tumi" senie peruāņi apzīmēja gan karavīra, gan ķirurga, gan pavāra nazi. Tumi izmantoti gan rituālos, gan ķirurģiskām vajadzībām, gatavoti no vara, no zelta. Pēc izskata bija gan pavisam vienkārši, gan izrotāti dārgakmeņiem, gan primitīvi, gan īsteni mākslas darbi.

Vēsture. Pēc formas tam bija pusloka forma (iespējams, vēlāk radītās āvas radinieks). Senākie naža eksemplāri pieskaitāmi Čavinas kultūrai un datēti ar X gs. pmē.
Oriģinālās formas nazis tūdaļ piesaistīja konkistadoru uzmanību - jau viņu pirmajās hronikās atrodamas ziņas par "indiāņu vara nazi ar pusapaļu galu."
Laika gaitā nazis zaudēja gan savu tradicionālo asa instrumenta funkciju, gan arī pusloka formu.
1936.gadā nelielā apdzīvotā vietā Iljimā (Peru ziemeļos), kurā bija valdījis vietējais indiāņu vadonis Iljimo, izrakumos tika atrasts skaists tumi nazis, kura spalu rotāja Njaimlapa dievības atveids. Šis tumi kļuva pasaules slavens. Viņu vadāja pa izstādēm vairāk nekā 60 ārvalstīs. "Nacionālā Ģeogrāfija" par to rakstīja, ka tas "varbūt ir pats vērtīgākais Peru muzeja eksponāts." 
Diemžēl 1981.gadā to nozaga no Valsts arheoloģijas un antropoloģijas muzeja Limā, sadalīja 3 daļās un divas no tām pārkausēja zeltā. Stipri sabojātu un salauztu izdevās paglābt tikai naža augšējo daļu ar dievības atveidu.

Zinātnieki konstatējuši, ka tumi lietoti ķirurģiskām operācijām, Piemēram, galvaskausa trepanācijai izmantoja divus tumi nažus: metāla, lai pāršķeltu ādu, un obsidiāna, lai veiktu pašu trepanāciju.

Saites.
Peru.

Totalitārisms

Ne reizi vien zinātnieki un intelektuāļi visā pasaulē centušies pievērst sabiedrības uzmanību dzimumu līdztiesības pseidozinātniskumam un ideoloģiskajiem mērķiem, tās iezīmētajai virzībai uz globālu totalitārismu.