Skeletkapi
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 27 Marts 2025 08:35
- Autors Redaktors
Lužicas kultūrai pārsvarā bija raksturīgi ugunskapi, bet kultūras izplatības austrumu apgabalos tie tika izmantoti pamīšus ar skeletapbedījumiem līdzenajos kapos.
Smita papiruss
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 27 Februāris 2025 10:09
- Autors Redaktors
Senēģiptiešu papiruss, viens no nozīmīgākajiem senajiem medicīniskajiem tekstiem, kas apraksta ievainojumu diagnostiku un ķirurģisko ārstēšanu, izvairoties no maģijas un burvju rituāliem.
Senā Ēģipte ir ne tikai pazīstama ar saviem iespaidīgajiem arhitektūras brīnumiem, piemēram, piramīdām un tempļiem, bet arī ar nozīmīgiem sasniegumiem medicīnas jomā. Senie ēģiptieši bija vieni no pirmajiem, kas sistemātiski pievērsās cilvēka veselībai, apvienojot praktiskās zināšanas ar garīgo izpratni par slimību cēloņiem un ārstēšanu. Viņu medicīniskie dokumenti, tādi kā Ebersa papiruss un Smita papiruss, sniedz ieskatu tajā, kā ārsti veiksmīgi ārstēja dažādas slimības, tostarp izdziedināja pat faraona deguna dobuma iekaisumu.
Imhoteps tiek uzskatīts arī par iespējamo Edvīna Smita papirusa sākotnējo autoru. Tādējādi Imhoteps bija pionieris medicīnā, kurš centās apvienot praktisko pieredzi ar zinātniskiem novērojumiem, ievērojami ietekmējot gan savas, gan vēlākās civilizācijas ārstniecības tradīcijas.
Saites.
Senās Ēģiptes rakstu avoti.
Serketa
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 27 Februāris 2025 06:39
- Autors Redaktors
Nesen atklātās kapenes liecina, ka medicīna un maģija Senajā Ēģiptē tika vienādi augstu vērtētas. Sen mirušais ārsts, būdams gan dziednieks, gan dievietes Serketas priesteris, ieņēma godpilnu un augstu vietu seno ēģiptiešu sabiedrībā. Šī loma ne tikai saistīja viņu ar faraona galmu, bet arī padarīja par ļoti svarīgu un ietekmīgu personu, kura zināšanas un prasmes apvienoja zinātni un garīgumu, ko ļoti cienīja tā laika cilvēki.