Kasa
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 10 maijs 2025 13:22
- Autors Redaktors
Liriskas poēmas korejiešu literatūrā.
Saites.
Korejiešu literatūra.
Kumiss
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 03 maijs 2025 09:03
- Autors Redaktors
Dzēriens no ķēves piena Vidusāzijā.
Čimgana. Kumisa terapijas un kalnu klimata kūrorts 1400 m vjl. 90 km no Taškentas. Ārstē plaušu tuberkulozi aktīvā formā. Pieaugušo un bērnu sanatorijas.
Kanu laivas
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 10 Aprīlis 2025 15:29
- Autors Redaktors
Canoe.
Kanu laivas.
Vēsture. Kā liecina gan arheoloģiskie atradumi un klinšu zīmējumi, sākot no agrā bronzas laikmeta līdz pat priekšromiešu dzelzs laikmetam dominējošais kuģa tips Skandināvijā bija līdz pat 20-30 metrus garas, no diviem platiem, ar siešanas metodi sastiprinātiem dēļiem (pirms metāla kniežu ieviešanas seno peldlīdzekļu dēļus sastiprināja ar augu šķiedru auklām) gatavotas jūras kanu laivas ar uzliektiem galiem, kuras uz priekšu dzina airi un vēlākajā posmā arī buras.
Saites.
Laivas.
Kosoks, Pols Augusts (1898.-1959.g.)
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 01 maijs 2025 07:18
- Autors Redaktors
Paul August Kosok.
Amerikāņu arheologs un komponists, kas pirmais nopietni sāka pētīt Naskas plakankalnes ģeoglifus.
P.A.Kosoks un Naskas zemeszīmes. 1931.gadā jauni puiši no Ņūdžersijas Roberts Šēpijs un Džordžs Džonsons lidojot virs Naskas līdzenuma, fiksēja zīmējumus, taču nespēja izskaidrot to nozīmi.
Tomēr plašu atpazīstamību zīmējumi guva tikai 1939.gadā, kad Longailendas universitāte uz Naskas līdzenumu nosūtīja arheologu Polu Augustu Kosoku. Profesoram vajadzēja pārbaudīt hipotēzi vai Naskas līdzenumā atklātie zīmējumi nav senas apūdeņošanas sistēmas paliekas. Viņš kāpa lidmašīnā un palūkojās uz Naskas līdzenumu no putna lidojuma. Naskas tuksneša tumšbrūnajā virsmā iezīmējās dzeltenīgi bālas trapeces, trīsstūri un taisnstūri. Tie bija vairākus simtus metrus gari un plati. Naskas līdzenumu šķērsoja daudzas bezgalgaras taisnes, kas noteiktos punktos krustojās un turpinājās tālāk. Šo ģeometrisko figūru vidū P.A.Kosoks pamanīja arī milzīgas dzīvu būtņu figūras.
Viņš uzreiz saprata, ka sākotnēji izvirzītājai hipotēzei par apūdeņošanas sistēmu nav zinātniska pamata. Kad profesors P.A.Kosoks presē publicēja ziņojumu par savu atklājumu, rakstam klāt pievienojot aerofotogrāfijas, neviens negribēja tam ticēt. P.A.Kosoks, pauzdams apbrīnu Naskas attēlu galerijai, sacerēja pat skaņdarbu, ko nosauca par "Andu simfoniju" (profesors bija arī mūziķis un komponists). Viņa simfoniju Peru Nacionālais simfoniskais orķestris pirmoreiz atskaņoja XX gs. 50.un 60.gadu mijā, kad profesors bija jau aizgājis uz to pasauli.
Limā P.A.Kosoks sapazinās ar Mariju Reihi un viņai pavēstījis par neparastajiem atklājumiem Pampa de Naska. Tas tik ļoti ieinteresēja M.Reihi, ka viņa turpmāko dzīvi veltīja pētījumiem novadā starp Palpas un Naskas pilsētām. Ar Naskas līniju, figūru un attēlu pētniecību viņa sāka nodarboties 1946.gadā.
M.Reihe kļuva par arheologa profesora P.A.Kosoka asistenti. 1947.gadā Marija Reihe kopā ar profesoru P.A.Kosoku izdeva pirmo grāmatu par Naskas līnijām, taču tā neizraisīja plašāku interesi. Abu sadarbība turpinājās līdz 1948.gadam, kad profesors P.A.Kosoks pameta Nasku, bet M.Reihe palika un turpināja iesāktos pētījumus. M.Reihe savos pētījumos, sekoja P.A.Kosoka iezīmētājai taciņai, jo viņš bija pirmais, kurš Naskas līnijas saistīja ar astronomiskajiem novērojumiem.
P.A.Kosoks un Karala. 1948.gadā P.A.Kosoks uzņēma Karalas aerofotogrāfijas. Toreiz arheologi šai vietai pievērsa maz uzmanības, jo tajā netika atrasti daudzi tipiski artefakti, kas bija uzieti citās arheoloģiskajās vietās visā Andu kalnu reģionā.
Saites.
Arheoloģija un arheologi.
Krakovas Arheoloģijas muzejs
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 07 Marts 2025 16:42
- Autors Redaktors
Tāpēc, lai šo jautājumu izšķirtu, starptautiska spāņu, vācu un poļu zinātnieku komanda nolēma vēlreiz rūpīgi izpētīt Krakovas Arheoloģijas muzejā glabātās Mazickas alas cilvēku atliekas. Pētījumā, izmantojot 3D mikroskopijas tehnoloģijas, tika analizēti 63 cilvēka kaulu fragmenti.