Filozofijas pamatjautājums
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 24 Oktobris 2024 09:43
- Autors Redaktors
Jautājums par matērijas un apziņas, materiālā un garīgā attiecībām, kam ir divas puses; kas ir primārais - matērija (esamība, daba) vai apziņa (domāšana, gars) un kāds sakars ir zināšanām par pasauli un pašu pasauli - vai apziņa spēj pareizi atspoguļot to, vai pasaule ir izzināma.
Filozofijas pamatjautājums ir filozofisko pētījumu izejpunkts: tāds vai citāds (materiālistisks, ideālistisks vai duālistisks) šā jautājuma risinājums ir attiecīgās filozofiskās mācības pamats, kas nosaka gan atsevišķo problēmu risināšanas raksturu, gan visa pasaules uzskata raksturu.
Atkarībā no tā, kā filozofi atbildēja uz šo jautājumu, viņi sadalījās divās lielās nometnēs. Tie, kas apgalvoja, ka gars pastāvējis pirms dabas..., izveidoja ideālisma nometni. Turpretim tie, kas par primāro atzina dabu, pieslējās dažādām materiālisma skolām.
Konsekvents pamatjautājuma risinājums iespējams vienīgi tad, ja ņem vērā pamatjautājuma abas puses; tāds risinājums ir materiālismā (primārais - matērija; apziņa - tās produkts; izziņa - pareizs objektīvās realitātes, pasaules atspoguļojums) un ideālismā (primārais - apziņa, bet izziņa - pašas apziņas izzināšana - pašizziņa vai absolūtās idejas izzināšana). Nekonsekventu viduspozīciju filozofijas pamatjautājuma risināšanā ieņem duālisms (materiālā un garīgā pirmsākuma līdztiesīguma atzīšana) un agnosticisms (pasaules izzināmības noliegums). Filozofijas metafiziskā pieeja vai ni nenovērtēja apziņas aktivitāti un atzina izziņu par pasīvu vērošanu (metafiziskais materiālisms), vai arī pārspīlēja domāšanas aktivitāti un pārvērta to par īpašu, no matērijas nošķirtu absolūtu (ideālisms).
Materiālistiskā filozofija atzīst matērijas primaritāti attiecībā pret apziņu vairākos aspektos: apziņa ir materiālās pasaules ilgstoša attīstības procesa rezultāts, augsti organizētas matērijas - galvas smadzeņu īpašība un funkcija; tā rodas un pilnveidojas cilvēka materiālās darbības - darba rezultātā un ir materiālās pasaules atspoguļojums; to determinē sabiedriskā esamība, un tā pastāv un attīstās valodas materiālajā čaulā. Būdama atvasināta no materiālistiskās esamības, apziņa ir relatīvi patstāvīga savā attīstībā un aktīvi iedarbojas uz materiālo pasauli, palīdz to apgūt un pārveidot.
Cilvēka apziņa, balstoties uz praksi, spēj pareizi izzināt pasauli. Filozofijas pamatjautājuma zinātnisks formulējums sniedz iespēju konsekventi norobežot un pretstatīt filozofijas pamatvirzienus - materiālismu un ideālismu.
Saites.
Filozofija un filozofi.
Filozofu akmens
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 05 Septembris 2024 12:13
- Autors Redaktors
Fantastiska un noslēpumaina viela, kas, pēc alķīmiķu domām, spēj parastos metālus pārvērst zeltā un sudrabā, izdziedināt no visām slimībām un atdot jaunību.
Vēsture. Priekšstati par filozofu akmeni radās IV-VI gs. no praktiskiem novērojumiem par vielu pārvēršanos, natūrfilozofiskiem minējumiem par matērija vienību utt.
Viduslaikos doma par filozofu akmeni ieguva reliģiski mistisku nokrāsu, vēlāk zinātnes attīstība to noraidīja.
Hērona filozofu akmens. Tas "pārvērtis" vienu šķidrumu citā, piemēram, ūdeni vīnā. Tas sastāvēja no ūdens necaurlaidīgas vāzes ar ūdeni, kas augšpusē atvērās ar caurulītes formas atveri - pa to ienāca ūdens vāzē ar vīnu. Savukārt vāzei vidū bija sifona formas krāns. Abas vāzes bija savienotas ar nelielu starpcaurulīti, kas sniedzās līdz dibenam un aizgāja līdz pat virsotnei. Kad pirmajā vāzē bija ieliets noteikts ūdens daudzums, gaiss iekšienē devās cauri starpcaurulītei uz otro vāzi, izspiežot ekvivalentu vīna daudzumu. Caurulīšu izvietojums neļāva sajaukties ūdenim ar vīnu.
Filozofu akmens un Boils. Ir tapis skaidrs, ka Boils ticēja filozofu akmens esamībai. Savas dzīves laikā viņš pielicis ne mazums pūļu, lai tiktos ar alķīmijas adeptiem, kuriem, kā viņš uzskatīja, bija zināms šis pulvera noslēpums. Nav zināms, vai viņam tas izdevās.
Terminu "filozofu akmens" bieži lieto pārnestā nozīmē - tas ir kaut kā neeksitējoša meklēšanas simbols vai izšķirošs līdzeklis vēlamo rezultātu sasniegšanai.
Saites.
Alķīmija un alķīmiķi.
Fenšujs
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 09 Augusts 2022 23:44
- Autors Redaktors
Fenšujs.
fin-šui (burtiski - "vējš un ūdens").
Fatamorgāna
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 17 Marts 2024 22:09
- Autors Redaktors
Itāļu val. sentence fata morgana veidota no itāļu val. vārda fata ("feja") un arābu val. vārda Morgana.
Sarežģīta optiska atmosfēras parādība, kas sastāv no vairākām mirāžas formām.
Attālākie priekšmeti redzami vairākkārt un ar dažāda veida sagrozījumiem.
Fatamorgāna bieži novērojama Mesīnas šaurumā Vidusjūrā.
Saites.
Mirāžas.
Faraonu cilindri
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 23 Janvāris 2022 18:44
- Autors Redaktors
https://www.youtube.com/watch?v=SN2Hh6mUqt4