Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Sarkofāgu teksti

Vidējās valsts laika teksti, kas uzieti sarkofāgos.

Laiks. Vidējās valsts laika teksti sākot ar VIII dinastiju (2200.g.pmē ) un līdz Jaunajai valstij (1576.g.pmē.).
Tapuši pirmajā starplaikā no 2181.-2055.g.pmē.

Saturs. Tā priekštecis (jeb daļa no tiem?) ir „Divu ceļu grāmata,” ko sarakstījuši Tota Heliopoles tempļa priesteri XII dinastijas laikā un ir „Sarkofāgu tekstu” daļa. „Sarkofāgu teksti” savu nosaukumu ieguvuši no tā, ka te ir sakopoti teksti – maģiskās formulas, kas bijušas rakstītas uz augsti stāvošu Vidējās valsts ierēdņu zārkiem un sarkofāgiem.

Sarkofāgu teksti un astronomija. „Sarkofāgu teksti” iekļāva dekoratīvus debesu sfēras aprakstus no „Piramīdu tekstiem.” Īpaši izceļas diagonālie (dekānu zvaigžņu) zvaigžņu kalendāri, kas redzami sarkofāgu vāku iekšpusēs. Par dekānu zvaigznēm zinātnieki sauc 36 zvaigžņu grupas, kuras senēģiptiešu astronomi izmantoja, lai vienādi sadalītu 360 grādu ekliptikas apli 36 daļās, katru 10 grādus platu. Savukārt diagonālo kalendāru raksturīga iezīme ir dekānu zvaigžņu diagonālais izkārtojums, tāpēc tos arī sauca par “diagonāliem” kalendāriem. Tie arī grezno valdnieku un priesteru kapeņu griestus. Līdz pat mūsdienām unikāls atradums ir zvaigžņoto debesu attēlojums uz Heni sarkofāga fragmentiem.

Fragmenti. „O, Atum, dāvā man saldkaislu ieelpu, kas mājo tavās nāsīs, tādēļ ka es šo olu, kas Lielajā Smējējā, es šī lielā balsts sargs, kas nodala debesis no zemes. Es dzīvoju un viņa dzīvo; es augu un viņa aug; es ieelpoju gaisu un viņa ieelpo gaisu. Esmu tas, kas drupina dzelzi, es apgāju olai riņķī [pat es], Rītdienas Kungs.”

Anubiss Sarkofāgu tekstos. Te Anubiss minēts kā Hesates vai kaķu dieves Bastetas dēls.

Saites.
Senās Ēģiptes rakstu avoti.
Sarkofāgi.