Lidojošās zivis
- Detaļas
- Publicēts 10 maijs 2024
- Autors Redaktors
Nav iespējams noteikt attālumu, kādu gaisā spēja noplanēt triasa jūru "lidones" P. xingyiensi. Ņemot vērā šo zivju nelielo izmēru, tas diez vai bija tik iespaidīgs, kā dažu lielāko mūsdienu lidojošo zivju sugām, kas, traucoties ar ātrumu 43 jūdzes stundā (~70 km/h), var pārvarēt pat 400 metrus.
Zinātnieki noskaidrojuši, ka nelielās, tikai apmēram 15-16 cm garās, par Potanichthys xingyiensi nosauktās zivtiņas dzīvojušas vidējā triasā, laikā starp 235 un 242 miljoniem gadu pirms mūsdienām. Šīs zivis, teikts Lielbritānijas Karaliskās zinātņu akadēmijas rakstu krājuma B daļā publicētajā ziņojumā, pieder tagad izmirušai lidojošo zivju dzimtai - torakopterīdiem. P. xingyiensi fosīlijas ir vienīgās Āzijā atrastās arhaisko lidojošo zivju liecības un vienlaikus šobrīd pašas senākās pasaulē. Līdz šim torakopterīdi bija atrasti tikai Austrijā un Itālijā, pārakmeņojumos, kas attiecināti uz 200 miljonu senu pagātni.
Vecākās mūsdienās dzīvojošo lidojošo zivju sugu senču fosīlijas atrastas tikai salīdzinoši nesenā - 65 miljonu gadu attālā pagātnē. Tas nozīmē, ka planēšana P. xingyiensi ir attīstījusies neatkarīgi, sniedzot kārtējo liecību, ka evolūcija, darbojoties līdzīgā vidē uz līdzīgiem organismiem spēj sevi atkārtot.
Raksti.
Paleontologi: zivis pacēlās gaisā 80 miljonus gadu pirms putniem.
Saites.
Zivis.