Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Fenomenoloģija

Ideālistiskas filozofijas mācība par apziņas parādībām; E.Huserla un viņa skolnieku izstrādātais subjektīvi ideālistiskais filozofijas virziens XX gs. sākumā.

Vēsture. Senajā Grieķijā un Senajā Romā norisinājās fenomenoloģiski pētījumi, un tika formulēti daži vienkāršākie mehānikas un hidrostatikas likumi, gaismas atstarošanas likums, veikti novērojumi elektrībā un magnētismā, radās arī parādību izskaidrošanas mikroskopiskā pieeja, kas balstās uz priekšstatu par vielas mazāko sastāvdaļu - atomu. 
Klasiskajā filozofijā fenomenoloģija bija loģikas un ontoloģijas propedeitika (ievadmācība).
G.V.F.Hēgeļa filozofiskajā sistēmā - "gara fenomenoloģijā" tika aplūkota apziņas formu vēsturiskā ģenēze kā pasaules gara pašattīstība.
E.Huslera izstrādātā fenomenoloģija tiecās atbrīvot apziņu no naturālistiskām ievirzēm (tajās objekts kategoriski pretstatīts subjektam) un pretendēja nodalīt tikai filozofiskajai analīzei raksturīgo sfēru - apziņas refleksiju un tās saturu.
Fenomenoloģiju modificētā veidā izmantojuši M.Heidegers, Ž.P.Sartrs, M.Merlo-Pontī, M.Šēlers u.c. Tā ietekmējusi estētikas, ētikas, literatūrzinātnes, psiholoģijas, psihiatrijas un socioloģijas metodoloģiju.

Fenomenoloģijas centrālais jēdziens - apziņas intencionalitāte (apziņa vērsta uz objektu) apliecina subjektīvā ideālisma princips: "Nav objekta bez subjekta." Galvenās fenomenoloģijas metodes: eidētiskā jeb fenomenoloģiskā redukcija (izziņas subjektivitāte kā "tīras," transcedentālas apziņas palūkošana). Mūsdienu filozofijā fenomenoloģija tiek izmantota kā t.s. "tīrās apziņas," "tiro būtību" un cilvēces eksistences imanento, aprioro struktūru analīzes metode, kas sholastiski pretstatīta reālo faktu izziņai.

Saites.
Informācijas fenomenoloģija.