Fizikālā kinētika
- Detaļas
- Publicēts 04 Oktobris 2022
- Autors Redaktors
Teorētiskās fizikas nozare, kas pēta nelīdzsvarotus procesus.
Tāpat kā līdzsvarotu procesu pētīšanas gadījumā, arī fizikālā kinētikā iespējamas 2 pētīšanas metodes: termodinamiskā jeb fenomenoloģiskā un statistiskā metode.
Fenomenoloģiskā fizikālā kinētika. Nelīdzsvarotu sistēmu termodinamika. Pēta sistēmas makroparametru maiņu, neinteresējoties par tās cēloņiem. Nelīdzsvarotās sistēmās parasti novērojamas dažādas plūsmas (siltuma, masas, elektrisko lādiņu plūsma), ko rada termodinamiskie spēki. Tie parasti ir fizikālo lielumu gradienti: temperatūras gradients (siltumvadītspēja), koncentrācijas gradients (difūzija) u.c. Plūsmas un termodinamiskos spēkus saista lineāras likumsakarības. Koeficientus šajās likumsakarībās sauc par kinētiskajiem koeficientiem, tos noteic eksperimentāli.
Statistiskā fizikālā kinētika. Tajā izmanto priekšstatus par vielas molekulāri kinētisko uzbūvi, un tās galvenais uzdevums ir aprēķināt relaksācijas laiku un kinētiskos koeficientus, izsakot tos ar mikrostruktūras raksturlielumiem. Izmantojot sadalījuma funkcijas, statistiskā fizikālā kinētika aprēķina sistēmas stāvokļa makroparametrus. Vienādojumus, kas raksturo sadalījuma funkciju maiņu laikā un telpā, sauc par kinētiskajiem vienādojmiem, un tie veido statistiskās fizikālās kinētikas pamatu. Šāda tipa vienādojums ir Bolcmaņa kinētiskais vienādojums gāzu kinētiskajā teorijā. Kinētiskie vienādojumi izveidoti arī elementārajiem ierosinājumiem (kvazidaļiņām) kondensētās sistēmās.
Saites.
Teorētiskā fizika.