Kondora svētki
- Detaļas
- Publicēts 14 Decembris 2024
- Autors Redaktors
Paraža saglabājusies Peru, Kuskas departamentā. Ik gadu augustā tos rīko Okongates, Paukartambo un Kero zemnieki. Galvenā svētku persona ir kondors, Andu ķēniņš.
3 dienas pirms svētkiem drošsirdīgi indiāņi dodas medībās. Augstu kalnos līdzenā laukumiņā tie no akmeņiem uzceļ slēpni. Viens mednieks tajā paslēpjas, bet otrs - nomaskējis to ar zariem un salmiem, uzliek uz slēptuves svaigas gaļas gabalus, bet pats netālu noslēpjas. kad pielidojušais kondors sāk knābāt ēsmu, indiānis, kas paslēpies zem zariem, saķer to aiz kājām, bet otrs mednieks tūdaļ pat uz putna galvas uzmet pončo. Atgriezušies ciemā, mednieki, atzīmējot savu uzvaru, iziet cauri ciemam, turēdami putnu aiz spārnu galiem.
Pašus svētkus var nosaukt par lauku koridu. Desmitiem indiāņu, kas vienā laidā sevi uzmundrina ar degvīna malkiem, visu dienu ņēmas ar vēršiem. Beidzot pienāk svētku kulminācijas brīdis. Pēdējo vērsi izlaiž arēnā, kad tur jau atrodas kondors, kas piedzirdīts ar vīnu, lai tas nespētu aizlidot. kad vērsis metas virsū kondoram, tas instinktīvi izplēša spārnus un kā "īstens" toreadors izvairās no vērša ragiem. Tā tas atkārtojas vairākas reizes, taču putnam ne vienmēr izdodas izvairīties no ragiem. Skatītāji dedzīgi komentē spārnainā toreadora "tehniku," salīdzinādami viņu ar iepriekšējā gada sniegumu. Valda tāda ažiotāža, ka pēc katras kārtas skatītāji izskrien arēnā, lai uzmundrinātu kondoru, taču dara to visai neparastā veidā - putna galvu apber ar kokas lapām vai lej virsū alu.
Neparastā korida beidzas pievakarē. Kondoru aiznes uz vietējo mēriju, kur tas atrodas līdz nākamajai dienai.
Atšķirībā no Javara svētkiem, ka kondors tiek piesiets pie vērša, vai Račikondor laikā, kad indiāņi pilnos auļos ar dūres sitieniem nogalina aiz kājas piesieto putnu, šie Kondora svētki nav tik nežēlīgi un putnam nebūt nav jāmirst. Viņš ir izklaidējis tautu un tam katrā ziņā jāpaliek dzīvam un jāatgūst brīvība.
Nākamajā dienā sapulcējas kupla ļaužu procesija un kondoru aiznes kalnos, atstāj to augstā vietā, un, novēlējuši strauju lidojumu, ļaudis no putna atvadās. gaidīdami brīdi, kad kondors būs atjēdzies un uzņēmis augstumu, cilvēki apmainās domām: sak, pagājušajā gadā putn, tiklīdz sajuta brīvību, tūdaļ aiztraucās debesīs un tika ievākta bagāta raža, bet no alpakām nocirpa daudz vilnas. Šoreiz kondors nezin kād''el vilcinās - varbūt viņam iedot pārlieku daudz vīna, bet varbūt viņu savainojis vērsis. Ja kondors ilgi neceļas gaisā, tad to uzskata par sliktu zīmi, priekšvēstnesi, ka kopienai gaidāms neveiksmīgs gads, un tad indiāņi, drūmi klusēdami, izklīst pa mājām.
Saites.
Kondori.