Inku mitoloģija
- Detaļas
- Publicēts 02 Decembris 2017
- Autors Redaktors
Reliģija. Dievu panteonu pārņēmuši no činčām, radīšanas mītus – no aimariem.
Galvenais dievs bija Virakoča, kas tika uzskatīts arī par Saules dieva Inti radītāju. Pēcāk inki aizliedza godināt šo Tiavanakas dievību un par galveno uzlūkoja Inti, t.i. Sauli. Tā nu Inti nostabilizējās par suverēnu galveno dievu Tivantasaijā.
Laika skaitīšana. Inki laiku iedalīja „saulēs.”
1. saule – dieva Virakočas valdīšana, baltādainie un bārdainie dievi
2. saule – milžu laikmets. Starp viņiem un dieviem izcēlās karš.
3. saule – primitīvo cilvēku laiks
4. saule – pusdievu un varoņu laiks.
5. saule – cilvēku valdīšanas laiks, kuru pēdējā dinastija bija inkas.
Virspriesteris. Iesākumā Inku impērijas priestera Viljak Umu pienākumus pildīja Inka. Vēlāk, palielinoties administratīvajai slodzei, pienākumu bija tik daudz, ka reliģisko sadaļu pildīt pārņēma atsevišķa persona - Inkas tēvocis vai brālēns.
Divus darbus par inku reliģiju uzrakstījis spāņu hronists Huans Polo de Onegards.
Altārakmeņi. Šādi altārakmeņi, kā Intivatāna Tamputokā, bijuši inku vissvētākie objekti. Ja akmeni saposta, tad pēc inku ticējumiem šīs vietas dievi vai nu mirst, vai to pamet.
Zelta nozīme inkiem. Inkiem zelts bija garīgs simbols - sviedru lāses, kuras lējis saules dievs Inti. Zelts viņiem tika uzskatits par augstākā skaistuma - saules skaistuma, iemiesojumu. Tāpēc viņi to apstrādāja un iamantoja, lai parādītu godu Saules dievam - vienīgajam likumīgakjam zelta īpašniekam.
Upurēšana kalnu virsotnēs. Misti vulkāna virsotnē nejauši tika atrasti arheoloģiski artefakti, jo inki kalnu virsotnes izmantoja par dievu pielūgšanas vietām. 1977.gadā te tika atrasta no zelta darināta 8 cm auksts dievēkļa atveids. Tajā atveidots vīrietis, kas stāvēdams atpūšas - rokas saliktas uz krūtīm, acis - pusaizvērtas, viņam ir gari mati, kas sniedzas zemāk par jostasvietu, tos apakšdaļā satur ķemmīte. Blakus elku tēlam tika uzietas inku auduma atliekas. Arheologi noskaidrojuši, ka Misti virsotnē atrastais elka tēls darināts t.s. klasiskajā inku stilā un attiecas uz XV gs. - tas ir pirmais tāds atradums Peru. Tiesa gan, mazliet agrāk Pičupišu kalnā (netālu no Misti) tika uzieti 2 pirmajam atradumam līdzīgi elkdieviņi, taču tie bija darināti no sudraba.
Saites.
Inki.